Macron lubab kollavestide meeleavalduste järel suuri muutusi

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Prantsuse president Emmanuel Macron kavatseb esmaspäeval teha teatavaks põhjalikud poliitikamuutused, lähtudes muredest, mis kerkisid esile kollavestide meeleavaldustega seoses kävitatud rahvaaruteludel kõikjal riigis ning ka internetis.

Ühtekokku korraldati Prantsusmaal üle 10 000 arutelu ning internetis tehti ettepanekuid ligi kaks miljonit, vahendas presidentuur.

Macron esineb telepöördumisega kell 21 Eesti aja järgi.

Pühapäeva õhtul kohtus Macron peaminister Édouard Philippe'iga ja teiste kabinetiliikmetega, et oma avaldust viimistleda, teatas tema abi.

Kaks päeva hiljem annab president poliitikamuutuste teemal pressikonverentsi. Tegemist on harukordse sammuga presidendi poolt, kes on vältinud pressikonverentse oma ametissevalimisest saadik 2017. aastal, välja arvatud kõrgete külaliste visiitide puhul.

Macron käivitas oma "suure riikliku arutelu" 15. jaanuaril, et püüda lõpetada oma ametiaja suurimat kriisi.

Kollaste helkurvestide järgi nime saanud meeleavalduste laine algas novembri keskel ja selle läitsid kütusemaksud. Hiljem kasvasid need üle üleriigiliseks protestiks Macroni valitsuse ja tema valitsemisstiili vastu.

Igal laupäeval viimase viie kuu vältel on kümned tuhanded protestijad kogunenud Pariisi ja teiste linnade tänavaile, kuigi protestijate hulk on ajaga vähenud. Meeleavaldusi on saatnud ka rünnakud vara vastu, mida peetakse eliidile ja rikastele kuuluvaks.

41-aastane tsentrist Macron tuli võimule 2017. aasta mais lubadusega reformida seadusi ärisõbralikumaks. Seni on ta vähendanud firmade ja kõrgepalgaliste makse eesmärgiga suurendada investeeringuid ja vähendada töötust. Nüüd on oodata ulatuslikumaid maksukärpeid.

"Ta ei saa teist võimalust," arvas siiski senati esimees Gerard Larcher opositsioonilisest vabariiklaste parteist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: