Jaapani keiser loobus troonist

{{1556597640000 | amCalendar}}
Foto: Reuters / Scanpix

Jaapani keiser Akihito viis teisipäeval läbi ametliku troonist loobumise rituaali, et anda krüsanteemitroon üle oma pojale kroonprints Naruhitole. Tegemist on esimese taolise sündmusega Jaapanis viimase 200 aasta jooksul.

85-aastane Akihito astus ametlikult tagasi keisripalees korraldatud 10-minutilise tseremooniaga "matsu-no-ma", mille käigus loovutas ametist lahkuv keiser valitseja ametimärgid ehk iidse mõõga ja keiserlikud kroonjuveelid. 

Sabakuube kandev keiser ütles palee Männituppa püstitatud väiksel laval kutsutud külalistele ja keisrikoja liikmetele peetud lühikeses kõnes, et kulutas oma 30-aastase valitsemisaja oma ametikohtustuste täitmisele "sügava austuse ja armastusega rahva vastu". "See on olnud suur õnnistus," lisas ta. 

Akihito avaldas "südamest tänu jaapani rahvale, kes aktsepteeris mind riigi sümbolina ja toetas mind".

Ametist lahkuv keiser lubas "palvetada kõigi Jaapani ja maailma inimeste rahu ja õnne eest". 

Keisripalee ette kogunes ajaloolist sündmust tähistama umbes 300 inimest.

Naruhitost sai Jaapani uus keiser

Naruhitost sai kolmapäeval kesköö saabudes Jaapani uus keiser, kes võtab maailma vanima monarhia juhtimise üle pärast oma isa Akihito loobumist krüsanteemtroonist. 

59-aastase Naruhito trooniletõusuga algab uus keiserlik ajastu "reiwa", mis tähendab "ilusat harmooniat". 

Ajalooline sündmus annab jaapanlastele enneolematu 10-päevase puhkuse, kuna uue keisri võimuletulekut tähistavale pühale järgneb traditsiooniline "kuldne nädal".

Esmakordselt 200 aasta jooksul

Jaapani pikas keiserlikus ajaloos on ka varem olnud troonist loobumisi, kuid viimati leidis see aset rohkem kui 200 aastat tagasi. Oma poja troonile seadmisega juhatab keiser sisse uue ajastu maailma vanimas monarhias.

Jaapanlaste seas populaarne Akihito šokeeris riiki 2016. aastal, kui ta teatas, et soovib troonist loobuda kõrge vanuse ja terviseprobleemide tõttu.

Keisri roll on Jaapanis tundlik küsimus pärast Akihito isa Hirohito nimel eelmise sajandi esimeses pooles Vaikse ookeani piirkonnas korraldatud vallutussõdu. Hirohito suri 1989. aastal.

Akihito on võtnud omaks kaasaegsema rolli riigi sümbolina pärast keisrivõimu olulist piiramist Teise maailmasõja järel. Eelmisi keisreid, kaasa arvatud Hirohitot, koheldi pooljumalana.

Jaapanis hinnatakse kõrgelt Akihito rolli kuningakoja kaasajastamises ning tema kahetsusavaldusi riigi imperialistliku mineviku pärast. 

2011. aastal kirjutasid Akihito ja Michiko ennast jaapani rahva südametesse sellega, et põlvitasid sama aasta märtsis Fukushima katastroofis ellujäänute ees. 

Peaminister Shinzo Abe tänas 1989. aastal troonile tõusnud keisrit, öeldes, et Akihito "täitis oma vastutuse Jaapani sümbolina". Tema sõnul andis keisripaar - Akihito ja keisrinna Michiko - jaapanlastele "julgust ja lootust". 

Oxfordi haridusega Naruhito ees seisab keeruline ülesanne oma isa populaarse pärandi edasikandmisel ning samal ajal krüsanteemtrooni sajanditepikkuste traditsioonide hoidmisel.

22. oktoobril korraldatakse suurejooneline troonitseremoonia, millest võtavad osa ka maailma liidrid.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP - AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: