Põlluaas lubab Euroopa lipud 9. mail riigikogus välja panna

Riigikogu juhatuse liikmed Seeder, Põlluaas ja Kallas Valges saalis.
Riigikogu juhatuse liikmed Seeder, Põlluaas ja Kallas Valges saalis. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu esimees Henn Põlluaas jäi kindlaks oma otsusele Euroopa Liidu lipud parlamendihoone Valgest saalist eemaldada ning lubas need uuesti üles panna 9. mail, kui tähistatakse Euroopa päeva.

"Oleme praegu kokku leppinud, et 9. mail, kui on Euroopa Liidu päev, siis paneme ka Euroopa Liidu lipud selleks päevaks välja," ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liige Põlluaas teisipäeval ERR-ile.

Euroopa lippude eemaldamine Valgest saalist sai avalikuks esmaspäeval, kui valitsuse liikmed riigikogu täiskogu ees ametivande andsid. Põlluaas teatas siis, et käskis Euroopa lipud riigikogu esindussaalist eemaldada seoses Eesti parlamendi sajanda aastapäeva tähistamisega eelmisel nädalal.

Opositsioonilise Reformierakonna fraktsioon kutsus teisipäeval riigikogu juhatust taastama varasem olukord, et parlamendihoone Valges saalis seisaks kõrvuti Eesti lipuga ka Euroopa Liidu lipp. 

Riigikogu juhatuse liikmed Põlluaas ning aseesimees Siim Kallas Reformierakonnast arutasid juhatuse kooosolekul teisipäeval Euroopa lippude teemat, kuid üksmeelele ei jõudnud. Kolmas juhatuse liige, aseesimees Helir-Valdor Seeder Isamaast teisipäevasel koosolekul ei osalenud. Põlluaas ütles, et ei nõustunud Reformierakonna sooviga Euroopa Liidu lipud Valgesse saali tagasi tuua.

Seeder ütles teisipäeval ERR-ile, et juhatus ei arutanud eelnevalt Põlluaasa otsust lasta Euroopa lipud Valgest saalist ära viia.

Riigikogu esimehe sõnul arutab juhatus teemat uuesti oma järgmisel istungil uue nädala teisipäeval.

Riigikogu juhatus teeb oma otsused konsensusega, kui konsensusele ei jõuta, võib küsimuse viia kas juhatust ja fraktsioonijuhte ühendavasse vanematekokku või ka täiskogule. Euroopa Liidu lippude riigikogu siseruumidesse paigutamise küsimust seadustes ega riigikogu kodukorras ei käsitleta.

Põlluaas lubas esmaspäeval EKRE pressiesindaja vahendusel, et Eesti lippudele lisaks paigutatakse Valgesse saali muud lipud siis, kui riigikokku tulevad visiidile välisriikide esindajad. "Vahepealsel ajal lehvivad Valges saalis ainult Eesti rahvuslipud, mis on märk meie suveräänsusest," lisas Põlluaas. Tema sõnul taastas ta Euroopa lippude eemaldamisega Eesti eesistumisele Euroopa Liidus 2017. aasta teises pooles eelnenud olukorra.

Euroopa lipul on kujutatud kaheteistkümnest kuldsest tähest koosnevat ringi sinisel taustal. Lipu ajalugu ulatub 1955. aastasse, kui inimõiguste kaitse ja Euroopa kultuuri edendamisega tegelev Euroopa Nõukogu hakkas kasutama lipu praegust kujundust. Seejärel soovitas ta ka loodavatel Euroopa institutsioonidel võtta kasutusele sama lipp. Euroopa Parlament otsustas 1983. aastal, et Euroopa Ühenduste lipuks saab lipp, mida seni kasutas Euroopa Nõukogu. 1985. aastal otsustasid kõik EL-i juhid võtta lipp Euroopa Ühenduste - hilisema Euroopa Liidu - sümbolina kasutusele. Tähtede arv lipul ei ole seotud liikmesriikide arvuga, kuigi ring sümboliseerib ühtsust.

1. mail möödub 15 aastat Eesti ühinemisest Euroopa Liiduga.

9. mail tähistatava Euroopa päevaga märgitakse Prantsuse välisministri Robert Schumani 1950. aastal avaldatud deklaratsiooni, milles ta kutsus looma Euroopa riikide uut tüüpi ühendust, millest hiljem arenes välja Euroopa Liit.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: