Reinsalu: poliitikul on täiendavad kohustused oma usaldusväärsust toota

Välisminister Urmas Reinsalu ja siseminister Mart Helme presidendi kantselei uksel.
Välisminister Urmas Reinsalu ja siseminister Mart Helme presidendi kantselei uksel. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Poliitikute suhtes rakendub süütuse presumptsioon teisiti ning neil on täiendavad kohustused oma usaldusväärsuse kinnitamiseks, ütles välisminister Urmas Reinsalu kommenteerides perevägivalla süüdistuste alla langenud väliskaubandus- ja IT-ministri Marti Kuusiku tagasiastumist.

"Päris selge on see, et poliitikute puhul on süütuse presumptsioon teistsugune. Paljudel juhtudel on see ühiskondliku, avaliku kriitika all ka süü presumptsioon, kus poliitikul tuleb ära tõestada (oma süütust - ERR)," ütles Reinsalu ETV hommikusaates "Terevisoon".

Reinsalu viitas reformierakondlasest justiitsministri Kristen Michali juhtumile, kes pidi Reformierakonna rahastamisskandaaliga kaasnenud avalikkuse kriitika tõttu valitsusest lahkuma, ehkki teda ebaseadusliku rahastamise eest kunagi süüdi ei mõistetud.

"Need asjad on kindlasti kahetsusväärsed, kui need asjad esile kerkivad, aga väga oluline on loomulikult tõe välja selgitamine ka selles juhtumis ja küllap õiguskaitseasutused ka seda teevad. Kindlasti süütuse presumptsioon peab Eestis kehtima, aga poliitikutel on täiendavad kohustused oma usaldusväärsust toota," märkis varasemalt justiits- ja kaitseministri kohal töötanud Reinsalu.

Reinsalu kommenteeris ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe, siseminister Mart Helme kolmapäevast avaldust, mille kohaselt Kuusiku puhul on rikutud süütuse presumptsiooni, sellega mindi vastuollu õigusriigi põhimõtetega ja see nõuab sisministrilt samme põhiseadusliku korra taastamiseks.

"Kui ma lugesin ta avaldust, siis kindlasti ta ei kutsunud üles riigipöördele nagu siin mõni opositsioonipoliitik osundas," märkis Reinsalu siseministri avaldust kommenteerides.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: