Vaimulik ja kirjamees Vello Salo saadeti viimasele teekonnale

Tallinnas Kaarli kirikus saadeti neljapäeval viimasele teekonnale oma 94. eluaastal surnud vaimulik, ajaloolane, literaat ja tõlkija Vello Salo.

Salo sängitati mulda Metsakalmistule.

Vello Salo (kuni 1945. aastani Endel Vaher) sündis 5. novembril 1925. aastal Võisiku vallas Viljandimaal. Ta suri ülestõusmispühade ajal, ööl vastu 21. aprilli.

Gümnaasiumiõpilasena astus Salo 1943. aastal Soome sõjaväkke. 1944. aastal soomepoisina naasnud, püüdis ta hankida relvi vastupanuks Punaarmeele, kuid vangistati ja viidi Saksamaale.

Pärast lahinguid Sileesias jõudis ta Itaaliasse, kus võttis uueks nimeks Vello Salo, et säästa oma kodumaale jäänud sugulasi nõukogude repressioonidest. 

Nõukogude okupatsiooni ajal õppis ja töötas Salo mitmes välisriigis, tegutsedes aktiivselt eestluse alalhoidjana, kirjastaja, tõlkija ja ajakirjanikuna. Eestisse naasis Salo 1993. aastal.

Aastatel 1993–1994 pidas Vello Salo Tartu Ülikooli usuteaduskonnas külalisprofessorina loenguid Vana Testamendi teoloogiast.

Aastast 2001 oli ta Pirita kloostri preester ja tegeles ka mitmesuguste, peamiselt vaimuliku sisuga raamatute kirjastamise ning toimetamisega. 

Vello Salo on tõlkinud itaalia keelde oluliste eesti luuletajate loomingut ning piibli vanadest algtekstidest eesti keelde vaimulikku luulet. Teabekirjanduse alal on Salo avaldanud uurimuslikke materjale eesti kultuuri kohta ja ülevaateid okupatsioonivõimude repressioonidest Eesti territooriumil.

Ta on pälvinud Valgetähe II klassi teenetemärgi ja Riigivapi II klassi teenetemärgi 2018. aastal valmis temast dokumentaalfilm "Vello Salo. Igapäevaelu müstika."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: