Karilaid nõuab Helmelt aru ametkondliku teabe salastatuse kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaanus Karilaid
Jaanus Karilaid Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Jaanus Karilaiu hinnangul on Eestis liialt palju dokumente kuulutatud riigisaladuseks ning ta nõuab selle kohta siseminister Mart Helmelt ametlikult selgitusi.

"Õiguskomisjoni esimehena olen korduvalt puutunud kokku olukorraga, kus komisjoni tööks oluline informatsioon on kaetud riigisaladusega ning ebaselgeks jääb, miks, kelle huvides või kaitseks see informatsioon on salastatud. Nii on näiteks endise riikliku VEB Fondi teemaga seoses salastatud isiku nimi, kes väidetavalt sai Venemaal sularahana kolmes osas kätte osa 1992. aastal vene Vnešekonombank`is külmutatud eesti kommertspankade korrespondentkontodel olnud vahenditest. Samuti pole võimalik saada informatsiooni, mis sellest rahast edasi sai - kas ja kui palju sellest Eestisse jõudis ning kellele," kirjutab Keskerakonda kuuluv Karilaid Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda (EKRE) kuuluvale Mart Helmele saadetud päringus.

Karilaid küsib, et kas Helme peab vajalikuks riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse kaasajastamist, et "ilma tungiva vajaduseta, konkreetse põhjuseta ja ebamõistlikult pikaks tähtajaks ei jääks avalikkusele oluline informatsioon salastatuks."

Lisaks soovib Karilaid Helmelt teada, et kui palju dokumente on viimase 20 aasta jooksul Eestis konfidentsiaalse, salajase ja täiesti salajase tasemega riigisaladusena piiratud juurdepääsuga ja kas seadus ei võimalda liialt
kergekäelist salastamist.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: