Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO: Põhja-Korea pole tuuma- ja raketiprogrammi lõpetanud

{{1533361560000 | amCalendar}}
Põhja-Korea raketikatsetus.
Põhja-Korea raketikatsetus. Autor/allikas: Korean Central News Agency/Korea News Service/AP Photo/Scanpix

Põhja-Korea ei ole peatanud oma tuuma- ja raketiprogramme, rikkudes sellega ÜRO sanktsioone, teatab ÜRO julgeolekunõukogu raport.

Raporti koostasid Põhja-Koreale kehtestatud ÜRO sanktsioonide täitmist jälgivad sõltumatud eksperdid, vahendas BBC.

Salajane raport edastati reedel ÜRO julgeolekunõukogule. Raport on sattunud ka mitme meediaväljaande kätte.

"[Põhja-Korea] ei ole lõpetanud oma tuuma- ja raketiprogramme ning on jätkanud julgeolekunõukogu resolutsioonide eiramist, suurendades ebaseaduslikku naftatoodete laevalt-laevale kandmist, samuti kivisöe ülekandmist merel 2018. aasta jooksul," seisab raportis.

Raporti andmetel on Pyongyang üritanud ka välismaiste vahendajate abil tarnida väikeseid relvi, kergerelvi ja muud sõjaväelist varustust Liibüale, Jeemenile ja Sudaanile.

Eksperdid järeldavad, et Põhja-Korea tegevus on muutnud finantssanktsioonid ebatõhusaks.

Põhja-Korea pole seni raportis leitut kommenteerinud.

Eelmisel nädalal ütlesid USA ametnikud, et vaatamata soojenenud sidemetele president Donald Trumpi valitsusega ja lubadustele riik tuumarelvitustada, paistab, et Pyongyang ehitab uusi ballistilisi rakette. Anonüümsed USA ametnikud ütlesid Washington Postile, et satelliidi abil on märgatud jätkuvat tegevust paigas, kus riik on varem ballistilisi rakette tootnud.

Trump kohtus juunis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ning nad lubasid siis töötada tuumarelvitustamise suunas. Samas ei täpsustanud nad, kuidas see peaks toimuma.

Põhja-Koreale kehtib praegu seoses tuuma- ja raketiprogrammiga hulk rahvusvahelisi ja USA sanktsioone.

Põhja-Koread pahandavad USA manitsused

Põhja-Korea välisminister pani laupäeval USA-le pahaks teiste riikide manitsemist Pyongyangile kehtestatud sanktsioonide rikkumise pärast.

USA välisminister Mike Pompeo nõudis eeskätt Venemaalt ja Hiinalt, aga ka teistelt riikidelt Põhja-Koreale kehtestatud rahvusvahelistest sanktsioonidest kinnipidamist, et säilitada surve Pyongyangile, kellelt oodatakse tuumadesarmeerimist.

Hoolimata Põhja-Korea hea tahte sammudest "tõstab Washington häält, nõudes KRDV (Korea Rahvademokraatliku Vabariigi) vastaste sanktsioonide säilitamist", pahandas välisminister Ri Yong-ho Singapuri julgeolekukonverentsil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: