Venezuela opositsiooniliider otsib USA sõjaväe toetust

Juan Guaido
Juan Guaido Autor/allikas: RONALDO SCHEMIDT/AFP/Scanpix

Venezuela opositsioonijuhi Juan Guaido sõnul andis ta oma poliitilisele esindajale Washingtonis korralduse käivitada otsekohe suhted USA relvajõududega.

Guaido ütles laupäeval, et tegi oma suursaadikule Carlos Vecchiole ülesandeks avada USA sõjaväega otsesed suhtluskanalid tegevuse võimalikuks koordineerimiseks. 

Ühendriikide toetatav Guaido juhib kampaaniat sotsialistist presidendi Nicolas Maduro kukutamiseks.

Venezuela julgeolekujõud on viimastel päevadel vahistanud teiste seas rahvusassamblee asepresidendi Edgar Zambrano. Paljud seadusandjad on otsinud varjupaika välissaatkondades seoses kartusega repressioonide ees pärast ebaõnnestunud katset sõjaväge ülestõusule ärgitada.

Guaido on öelnud, et ta kaalub Maduro kukutamiseks kõiki võimalusi, korrates sellega USA presidendi Donald Trumpi ja tema juhtivate nõunike keelekasutust.

Varem sel nädalal lubas Guaidoga kohtuda USA mereväe admiral Craig Faller, et arutada Venezuela sõjaväe tulevast rolli.

Venezuela ülemkohus otsustas mõne päeva eest esitada süüdistuse seitsmele seadusandjale, kes toetasid läinudnädalast nurjunud ülestõusu. Riigis on aasta algusest saadik poliitilistel põhjustel kinni peetud üle 2000 inimese, enamik neist valitsusvastaste meeleavalduste ajal, teatas teisipäeval vabaühendus.

"Ajavahemikus 2019. aasta jaanuarist kuni maini peeti kinni 2014 inimest, valdavalt protestijad," ütles kolmapäeval Venezuela vangide õigustega tegeleva organisatsiooni Foro Penal juht Alfredo Romero. "Neist 800 on endiselt vahi all."

Protestid on kiiresti levinud üle kogu riigi sestsaadik, kui Juan Guaido end 23. jaanuaril presidendi kohusetäitjaks kuulutas. Pinged eskaleerusid möödunud nädalal, kui Guaido kutsus Madurole lojaalseid vägesid ülestõusule.

Venezuelat on räsinud viis aastat majanduslangust, 2015. aastast alates on ÜRO andmeil riigist vaesuse ja ebakindluse eest pagenud üle 2,7 miljoni inimese. 

30 miljonist riiki jäänud inimesest vajab hädasti humanitaarabi umbes veerand.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: