Reps paneb Euroakadeemia kinni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tegi valitsusele ettepaneku tunnistada kehtetuks aastaid haridusasutustele kehtivatest nõuetest mööda vaadanud Euroakadeemia õigused õppe läbiviimiseks.

Haridusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand tõdes, et Euroakadeemia õppetegevus ei vasta kõrgkoolile esitatavatele nõuetele ning olukorra paranemise märke ei paista.

"Kui kõrgkool ei suuda tagada õppe kvaliteeti, siis sellega rikutakse nii üliõpilaste, tööandjate kui ka kõigi teiste huvipoolte õigustatud ootust kvaliteetsele kõrgharidusele ning seda ei saa lubada," ütles Reimand. 

Tõenäoliselt läheb Euroakadeemia kinni aastaks 2020 või 2021. Euroakadeemias õpib praegu 280 üliõpilast, neist 46 esimesel kursusel. Esmakursuslastele, kes ei jõua oma õpinguid järgmise õppeaasta lõpuks lõpetada, leiab Euroakadeemia koostöös ministeeriumiga võimalused õpingute jätkamiseks teistes kõrgkoolides või korraldab õppetöö tihendatud graafiku alusel, mis võimaldaks neil siiski õpingud lõpetada.

Aastaid kestnud probleemid

Mullu sügisel otsustas Eesti kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuuri hindamisnõukogu Euroakadeemiat institutsionaalselt mitte akrediteerida. Ühtlasi alustati septembris riiklikku järelevalvet Euroakadeemia õppetegevuse nõuetele vastavuse hindamiseks.

Haridus- ja teadusminister allkirjastas tänavu 11. juunil käskkirja, mille kohaselt nähtub järelevalve käigus tuvastatud asjaoludest, et Euroakadeemia õppetegevus ei vasta kõrgkoolile esitatud nõuetele ja on märgatavalt halvenenud. "Euroakadeemias ei ole tagatud õppetöö läbiviimise ja kogu kõrgkooli toimimise jätkusuutlikkus," seisab käskkirjas.

Euroakadeemiale heidetakse ette, et selle juhtimine ei ole läbipaistev ega süsteemselt korraldatud ning tegelik kõrgkooli juhtimine ei toimu kooskõlas kehtivate regulatsioonidega. Samuti puudub õiguskindlus ja selgus, kellel on pädevus vastu võtta olulisi otsuseid.

Samuti ei õnnestunud ametnikel järelevalve käigus tuvastada, et kõrgkoolil oleks olemas ülevaade kõrgharidustasemeõpet läbiviivatest õppejõududest, nende tegelikust kvalifikatsioonist ja tööülesannetest. Esitatud andmed õppejõudude ametikohtade ja koormuste osas on vastuolulised ja osa neist ei vasta tegelikkusele.

"Õppetööd viivad läbi suures osas administratiivtöötajad, kes teevad seda administratiivtöö kõrvalt või täiendava käsunduslepingu alusel ja nendega ei ole sõlmitud töölepinguid korraliste õppejõududele seatud ülesannete täitmiseks," märgitakse hindamisnõukogu aruandes.

Samuti viivad suure osa õppetööst läbi külalisõppejõud, kes leitakse vahetult õppetöö alguses või selle toimumise käigus, ka pole tagatud õppejõududele vajalik keeleoskus.

Üliõpilaste puhul heidavad kontrollid Euroakadeemiale ette, et kool on immatrikuleerinud tudengeid, kontrollimata, kas neil on täidetud õppima asumise eeltingimused, näiteks keskhariduse olemasolu.

Riikliku järelevalve käigus tuvastatud asjaolud viitavad süsteemsetele ja pikka aega süvenenud probleemidele Euroakadeemia juhtimises, toimimises ja jätkusuutlikkuses. Need probleemid toovad kaasa suure riski, et kool ei suuda tagada kõrghariduse kvaliteeti ega tagada üliõpilaste, töötajate ning teiste osapoolte ootusi.

Sestap teeb minister Mailis Reps valitsusele ettepaneku tunnistada kehtetuks Euroakadeemiale antud õppe läbiviimise õigused ning õigused väljastada õppekava läbimisel vastavaid akadeemilisi kraade ja diplomeid. Samuti keelatakse Euroakadeemial üliõpilaste vastuvõtt.

Euroakadeemia saab ministri käskkirja vaidlustada.

MTÜ Euroinfo Ühingu juhatuse liige, Euroakadeemia rektor, senati juht, nõukogu liige, keskkonnakaitse teaduskonna dekaani kohusetäitja ja õppejõud Jüri Martin ise etteheidetes probleemi ei näe. Käskkirja vaidlustamist koolis vastavad isikud veel otsustanud pole, ütles Martin.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: