Ringkonnakohus jättis Rail Balticu maakonnaplaneeringute kaebuse rahuldamata

Rail Baltic.
Rail Baltic. Autor/allikas: RB Rail AS

Tallinna ringkonnakohus jättis rahuldamata keskkonnaorganisatsioonide apellatsioonkaebuse Rail Balticu maakonnaplaneeringute osas.

Tallinna ringkonnakohus jättis reedel rahuldamata MTÜ Avalikult Rail Balticust ja MTÜ Eesti Looduskaitse Seltsi apellatsioonkaebuse ja seega ei muutnud ringkonnakohus möödunud aasta 7. septembril tehtud halduskohtu otsust. 

Keskkonnaorganisatsioonid kaebasid edasi mullu langetatud otsuse, tuues välja, et halduskohus on käsitlenud valesti kaebajate väidet olemasoleva trassikoridori kui alternatiivi hindamata jätmise kohta. Organisatsioonide hinnangul ei ole ükski siduv dokument välistanud olemasoleva raudtee trassikoridori kaalumist reaalse alternatiivina. 

Halduskohus märkis möödunud sügisel langetatud otsuses muu hulgas, et pooled on erineval arusaamisel, kuidas peaks toimuma mitut maakonda läbiva joonehitise trassi asukohavalik. Keskkonnakaitseorganisatsioonide esitatud kaebuses on peamine vaidlusküsimus maakonnaplaneeringutele tehtud keskkonnamõju strateegilise hindamise ja selle osaks oleva niinimetatud Natura hindamise nõuetekohasus – ulatus, andmete piisavus ja sellest tulenevate järelduste kontrollitavus, muu hulgas keskkonnamõjude leevendusmeetmete määramiseks.

Samuti vaidlustasid kaebajad ehk keskkonnaühendused otsustaja ja järelevalve teostaja pädevuse ning leiavad, et isegi kui möönda pädevuse olemasolu, esines huvide konflikt, mis võis kaasa tuua õigusvastase kaalutlusotsuse tegemise.

Kohus tõi välja, et apellantide väited, et kumulatiivseid mõjusid on hinnatud üksnes ühes lühikeses trassilõigus ja ühe võimaliku kavandatava projekti osas, ei vasta tõele. Samuti ei ole kaebajad kohtu teatel konkreetselt ära näidanud, millised kumulatiivsed mõjud on nende arvates hindamata jäetud ja kuidas see kokkuvõttes toob kaasa Natura hindamise ja maakonnaplaneeringute kehtestamise õigusvastasuse.

Keskkonnaorganisatsioonidel on õigus ringkonnakohtu otsus 30 päeva jooksul edasi kaevata riigikohtusse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: