Briti ekssaadiku sõnul lahkus Trump Iraani leppest Obama ärritamiseks

{{1563085620000 | amCalendar}}
Suursaadik Darroch ja president Trump.
Suursaadik Darroch ja president Trump. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Briti endise suursaadiku Kim Darrochi sõnul lahkus USA president Donald Trump tuumaleppest Iraaniga oma eelkäija Barack Obama ärritamiseks.

"Valitsus on valinud diplomaatilise vandalismi tee, näiliselt ideoloogilistel ja poliitilistel põhjustel - see oli Obama lepe," kirjutas Darroch diplomaatilises memos 2018. aasta mais. Darrochi sõnul oli Iraani tuumalepe Obama saavutus ja ta oli sellega isiklikult lähedalt seotud.

Selle lausega memo oli teises lekitatud memode pakis, mille avaldas leht Mail on Sunday.

Pakkidest esimene põhjustas Darrochi tagasiastumise kolmapäeval ning tekitas tüli reeglina lähedaste liitlaste USA ja Ühendkuningriigi vahel.

Sunday Times teatas veel eraldi, et Ühendkuningriigi uurimine tuvastas lekke eest vastutanud ühe riigiametniku. Lehe sõnul on uurimine viinud ühe kahtlusaluseni, kellel oli ligipääs välisministeeriumi dokumentide arhiivile.

Iraani tuumalepet käsitleva memo taustaks on visiit 2018. aasta mais, kui tollane Briti välisminister Boris Johnson sõitis Washingtoni veenma Trumpi, et ta USA-d tuumaleppest välja ei viiks.

Külastuse järel saadetud memos andis Darroch mõista, et otsus lõhestas Trumpi meeskonna. Lisaks kritiseeris ta Valget Maja, et neil polnud pikemalt tulevikku vaatavat strateegiat.

"Nad ei suuda sõnastada ühtegi "päev pärast" strateegiat. Ja tänahommikused kontaktid (USA) välisministeeriumiga viitavad, et puudub igasugune plaan ulatada käsi partneritele ja liitlastele, olgu nad siis Euroopas või (Lähis-Ida) regioonis," kirjutas Darroch.

Darroch rääkis täpsemalt ka visiidil toimunud USA välisministri Mike Pompeo ja Johnsoni vestlusest. Pompeo üritas "vaevu hoomatavalt end distantseerida, rääkides läbivalt "presidendi otsusest"", ütles saadik.

Lehe sõnul vihjas Pompeo Darrochi hinnangul ka, et ta üritas "müüa" Trumpile tuumaleppe muudetud teksti, kuid ebaõnnestus.

2015. aastal allkirjastasid USA, Hiina, ÜK, Prantsusmaa, Venemaa ja Saksamaa Iraaniga leppe, mis piiras Iraani tuumaprogrammi vastutasuks majandussanktsioonide tühistamise eest.

Trump kritiseeris lepet pikalt. Ta viis USA 2018. aasta 8. mail leppest välja ning pani Iraanile majandussanktsioonid uuesti peale.

Briti politsei hoiatas laupäeval meediat riigis, et kui nad lekitatud dokumente avaldavad, siis võib neid oodata kriminaaluurimine. Londoni politsei juba uurib riigi USA-suursaadiku Darrochi kirjutatud memode lekkimist kui salastatuse seaduse võimalikku rikkumist.

Uurimisest teatanud politsei terroritõrjeüksuse juht Neil Basu hoiatas lekitatud dokumentide edasise avaldamise eest. Ta rõhutas, et sellest võib tulla kriminaalasi.

Lisaks oli tal ka sõnum lekitajatele: "Andke ennast esimesel võimalusel üles, selgitage oma käitumist ja seiske silmitsi tagajärgedega."

Briti ametnikud arvavad, et leke polnud häkkerite kätetöö, vaid lekitaja oli keegi siseinfo valdajatest.

Salastatuse seadus, mille alusel Londoni politsei leket uurib, keelab avalikel teenistujatel jagada "kahjustavat" salastatud materjali. See on suunatud riigiametnikele ja teistele riigiaparaadis, kel on ligipääs tundlikule infole. See ei ole suunatud ajakirjanikele.

Memod avaldanud väljaande The Mail on Sunday jaoks pole nende avaldamine ametlikke süüdistusi kaasa toonud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: