Iraan ähvardas viia tuumaprogrammi leppe-eelsele tasemele

{{1563196500000 | amCalendar}}
Bushehri tuumajaam Iraanis.
Bushehri tuumajaam Iraanis. Autor/allikas: Mohammad Babaie/IRNA/Reuters/Scanpix

Iraani tuumaagentuur ähvardas esmaspäeval, et riik võib pöörata tuumaprogrammi tagasi tuumaleppe eelsele tasemele.

"Kui eurooplased ja ameeriklased ei taha oma ülesandeid täita...vähendame oma kohustusi ja pöörama tingimused tagasi nelja aasta tagusesse aega," ütles Iraani aatomienergiaagentuuri pressiesindaja Behrouz Kamalvandi riiklik uudisteagentuur IRNA vahendusel. 

2015. aastal Iraani ja suurriikide vahel sõlmitud tuumaleppega nõustus Teheran piirama oma tuumaprogrammi vastutasuks sanktsioonide leevendamisele. USA lahkus tuumaleppest eelmisel aastal ja taastas Iraani-vastased sanktsioonid. Viimastel nädalatel on Iraan asunud hoogustama uraanirikastamist ja ületanud leppega ette nähtud piirangud.

"Need sammud ei ole tingitud kangekaelsusest. Nende eesmärk on anda diplomaatiale võimalus, et teine pool tuleks mõistusele ja täidaks oma kohustusi," lausus Kamalvandi. 

Esmaspäeval arutavad Iraani tuumalepet ja USA-Iraani vastasseisu Euroopa Liidu välisministrid. 

Iraan kutsus Euroopat astuma tõhusaid samme tuumaleppe päästmiseks

Iraan kutsus 2015. aasta tuumaleppe Euroopa osapooli astuma praktilisi, tõhusaid ja vastutustundlikke samme leppe päästmiseks.

"Rõhutame, et islamivabariigi jätkuvad vabatahtlikud ja heal tahtel põhinevad sammud lähtuvad tuumaleppe õiguste ja kohustuste vastastikususe põhimõttest," märkis välisministeerium avalduses. 

2015. aastal Iraani ja suurriikide vahel sõlmitud tuumaleppega nõustus Teheran piirama oma tuumaprogrammi vastutasuks sanktsioonide leevendamisele. USA lahkus tuumaleppest eelmisel aastal ja taastas Iraani-vastased sanktsioonid. Viimastel nädalatel on Iraan asunud hoogustama uraanirikastamist ja ületanud leppega ette nähtud piirangud.

Lepingu Euroopa osapooled Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa kutsusid pühapäeval kõiki pooli dialoogi jätkama. Kolmik väljendas muret, et tuumalepet ähvardab läbikukkumine, kuid rõhutas, et selle säilimise tagamine on Iraani ülesanne.

Iraani välisministeerium nimetas esmaspäevases avalduses Euroopa riikide ootusi ebarealistlikeks. 

"Ootused, et Iraan naaseks 2019. aasta 8. mai eelsete tingimuste juurde ilma tõenditeta Euroopa osapoolte poliitilisest tahtest ja praktilistest võimalustest tagada sanktsioonide leevendamine, on ebarealistlikud," märkis välisministeerium. 

Kaja Tael: EL-i välisasjade nõukogu hinnangul Iraani tuumalepe kehtib

Euroopa Liidu (EL) välisajade nõukogul esmaspäeval Eestit esindanud suursaadik Kaja Taela sõnul leidis nõukogu, et kuigi on signaale ohtlikest arengutest Iraani tuumalepe kehtib ja astutud sammud pole pöördumatu iseloomuga.

"Nõukogu arutas habrast olukorda, mis on tekkinud Iraani tuumaleppe ümber ja sellega seonduvat pingete kasvu Pärsia lahe piirkonnas," ütles Eesti alaline esindaja EL-i juures Kaja Tael. "Peame silmas pidama, et olukorra kriitilisuse tõttu võivad ettevaatamatutel sammudel olla tõsised tagajärjed. Nõukogu oli üksmeelne, et kuigi on signaale ohtlikest arengutest, lepe siiski kehtib ning astutud sammud pole pöördumatu iseloomuga."

Brüsselis esmaspäeval toimunud välisasjade nõukogul arutati olukorda Iraagis, Kesk-Aafrika Vabariigis ja Iraanis ning arengud seoses Iraani tuumakokkuleppega.

Nõukogul hinnati ka olukorda Iraagis pärast 2018. aasta kevadel toimunud parlamendivalimisi. Taela sõnul on oluline, et EL-i Iraagi strateegiaga saavutataks soovitud tulemused. "Strateegia eesmärk on toetada Iraagi ühiskonna stabiilsuse, demokraatlike valitsemistavade ning majanduse arengut pärast ISIL-i hävitamist," lisas suursaadik. Nõukogu võttis Iraagi arutelu järgselt vastu järeldused, milles kinnitati EL-i toetust Iraagi suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning jätkuvat abi Iraagi reformidele kõikides valdkondades.

Lisaks arutati Federica Mogherini eelmise nädala Kesk-Aafrika Vabariigi visiidist tehtud järeldusi, rändeküsimust ja olukorda Sudaanis. Mitteametliku lõuna raames kohtusid EL-i liikmesriikide esindajad ka Moldova Vabariigi välisministri Nicolae Popescuga, kellega kõneldi Moldova püüdlustest Euroopa integratsiooni suunal ning uue valitsuse välispoliitilistest suundadest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: