Vene kohus pikendas Roxeni kapteni aresti kahe kuu võrra

Traaler Roxen.
Traaler Roxen. Autor/allikas: FSB foto

Venemaa Kaliningradi oblasti kohus pikendas esmaspäeval kahe kuu võrra kalatraaleri Roxen eestlasest kapteni kinnipidamistähtaega.

"10. maist alates Venemaal Kaliningradis kinnipeetava kalalaeva Roxen Pärnumaalt pärit 54-aastase kapteni hotelliaresti pikendas kohus eile kahe kuu võrra ehk 22. septembrini," teatas Postimees viitega Roxeni omanikfirma juhile Raivo Baumile. Kaptenit ei hoita arestimajas, ta elab hotellis, kust peab iga päev Vene politseile oma kohalolekust teatama.

Kaliningradi kohtu otsus pikendada kapteni hotelliaresti tähendab tõenäoliselt seda, et Vene piirivalve on otsustanud hoida teda kinni niikaua, kuni ta tunnistab ennast süüdi tahtlikus ebaseaduslikus kalapüügis Vene vetes, tõdes Postimees. Venemaa piirivalve avaldab kaptenit kinni hoides survet, et tema ja kalalaeva omanik tunnistaksid ennast süüdi ning lõpetaksid protestimise.

Venemaa võimud pidasid Soome lipu all sõitva, kuid Eesti firmale Morobell kuuluva kalalaeva Roxen kinni 10. mail Kaliningradi lähistel, kuna see traalis Venemaa majandusvööndis. Laeva meeskonnaks on neli Eesti kodanikku.

Morobell juhatuse liige Baum on öelnud, et Roxen sisenes Vene majandusvööndisse navigatsioonivea tõttu. Tema sõnul oli laeval umbes 350 tonni kala, millest valdav enamus oli püütud Euroopa Liidu vetes, Vene majandusvööndist püütud kala koguseks hinnati sel hetkel traalis olnud 7,5 tonni.

Venemaa võimud vabastasid Roxeni 26. juunil, kuid selle kapten jäeti ghotelliaresti. Baum ütles ERR-ile, et Vene võimud võtsid laevalt ära navigatsiooniseadmed, et neid käimasoleva menetluse raames uurida.

Baumi sõnul menetlevad Vene võimud juhtumit kriminaalasja raames, kus eeldatakse, et kapten kuritarvitas oma ametiseisundit ja sõitis teadlikult Vene majandusvetesse. Varasemalt oli alustatud uurimist haldusmenetluse raames.

Morobelli juhatuse liige kritiseeris ka Vene võimude käitumist, kes tema hinnangul ei ole lähtunud Euroopa Liiduga sõlmitud kalandusleppe vaimust. "Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni vahel sõlmitud lepingus on kirjas, et selliste rikkumiste korral peab olema mõistlik kautsjon ja laev tuleb viivitamatult vabastada koos meeskonnaga. Aga me oleme siin praeguseks juba ligi kaks kuud seisnud, kautsjon ei ole mõistlik ja ka kaptenit pole vabaks lastud," rääkis Baum.

Baum tunnustas Soome, mille lipu all Roxen sõidab, ja Eesti välisministeeriume, kelle pöördumised aitasid tema hinnangul kaasa laeva vabastamisele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: