Türgi ähvardas pealetungiga Eufrati idakaldal

{{1564970580000 | amCalendar}}
Türgi väed Afrini lähedal.
Türgi väed Afrini lähedal. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas pühapäeval, et kavatseb alustada sõjaväeoperatsiooni Süüria põhjaosas eesmärgiga lüüa sealt minema kurdi omakaitsevägi.

YPG on Washingtoni oluline liitlane võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu. Ankara peab seda terrorirühmituseks, mis on viimased 35 aastat Türgi võimu vastu sõdinud Kurdistani Töölispartei (PKK) haru.

Erdogan on viimased 18 kuud ähvardanud alustada Eufrati jõe idakaldal uut pealetungi.

"Me sisenesime Afrinisse, Jarabulusesse ja Al-Babi. Järgmiseks jätkame me edasiliikumist Eufratist idas," kinnitas Erdogan.

"Me oleme seda öelnud Venemaale ja Ameerikale. Me oleme olnud kannatlikud juba väga kaua. Sellel kannatlikkusel on nüüd lõpp," lisas president Bursa linnas peetud ja televisioonis edastatud kõnes.

Türgi ja USA pidasid juuli lõpuks taas kõnelusi, et luua Põhja-Süürias puhvertsoon Türgi ja kurdide vägede kokkupõrgete vältimiseks.

"Kuidas iganes kõnelused Ameerikaga Süüria piirile turvatsooni loomise osas lõppevad, me tahame hävitada selle terrorikoridori Eufratist idas," lausus Erdogan.

Türgi nõuab USA-lt kurdide toetamise lõpetamist

Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu ärgitas esmaspäeval Ühendriike lõpetama kurdi omakaitsevägede toetamist Põhja-Süürias.

"USA peab positiivselt vastama meie palvele lõpetada partnerlus YPG-ga Süürias," ütles Cavusoglu Süüria kurdi rahvakaitseüksustele viidates. 

Türgi välisministri nõudmine tuleb ajal, kui USA ja Türgi kaitseametnikud arutavad puhvertsooni loomist Põhja-Süüriasse, et hoida YPG eemal Türgi piirist ja ennetada järjekordset Türgi sõjalist sissetungi Süüriasse. 

Türgit ei ole seni USA puhvertsooni plaan veennud ja Ankara on ähvardanud alustada uut sissetungi Põhja-Süüriasse, kui kõnelused "rahuldavat" tulemust ei anna.

Türgi meedia on viimastel nädalatel näidanud kaadreid varustust ja sõdureid kandvatest sõjaväekonvoidest, mis liiguvad piiri poole.

Türgi on korraldanud Põhja-Süürias Islamiriigi ja YPG vastu seni kaks sõjalist operatsiooni, 2016. ja 2018. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: