X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Maruste: president võiks seadusi sagedamini riigikogule tagasi saata

Viimased presidendid on kahetsusväärselt vähe kasutanud oma õigust jätta seadus välja kuulutamata ja saata see riigikogule uuesti arutamiseks tagasi, leiab endine riigikohtu esimees Rait Maruste, lisades, et selline olukord ei ole kõige paremas kooskõlas põhiseaduse mõttega.

"Seaduse väljakuulutamise menetlus on tähtis riigiõiguslik mehhanism, et põhiseaduslik riigikord ning kodanike põhiõigused ja vabadused ei saaks riivatud või kahjustatud," kirjutab Maruste Postimehes avaldatud arvamusartiklis, rõhutades, et seaduse väljakuulutamine või selle uuesti arutamisele saatmise üle otsustamine ei ole presidendi õigus, vaid riigiõiguslik kohustuslik protseduur valitsemise põhiseaduslikkuse kindlustamiseks.

Kui president mõne seaduse professionaalse tugiaparaadi abil ette valmistatud argumentatsioonile toetudes vetostab ja riigikogule 14 päeva jooksul uuesti arutamiseks saadab, sunnib see ise juba parlamenti riigiõiguslike küsimustega tegelema, mis võiksid muidu poliitilise võitluse ja eesmärkide läbisurumise varju jääda, selgitab Maruste.

Kui aga riigikogu presidendi veto ja argumendid tagasi lükkab ja seaduse uuesti muutmata kujul vastu võtab, on riigipeal õigus saata see riigikohtusse, kus teema veelkord süvaprofessionaalselt läbi vaieldakse ning saadud igakülgselt argumenteeritud kohtuotsus jääb probleemi käsitlemisel siduvaks juhiseks kõigile, selgitab riigikohtu kunagine esimees.

Et presidendi institutsioon suudaks selliselt toimida, on tal vaja professionaalset õigusteenistust või vähemalt õigusnõunikku, resümeerib Maruste.

Presidendi kantseleis on õigusnõuniku positsioon praegu täitmata, senine õigusnõunik Paloma Krõõt Tupay lahkus sellelt ametikohalt 2018. aasta 31. augustil. Presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe ütles augusti algul ERR-ile, et presidendi kantselei ei näe vajadust uue õigusnõuniku palkamiseks, kuna vajalikud kompetentsid olemasolevate ametnike näol olemas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: