Xinhua: Hiina ettevõtted peatasid USA põllumajandustoodete ostmise

{{1565056980000 | amCalendar}}
President Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping Osakas.
President Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping Osakas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Mitmed Hiina ettevõtted on lõpetanud pärast USA presidendi Donald Trumpi uute imporditollide ähvardust Ühendriikide põllumajandustoodete ostmise.

"Hiina ei välista ajutiselt ka võimalust kehtestada täiendavad tariifid USA põllumajandustoodetele pärast 3. augustit sõlmitud lepete osas ning vastavad Hiina ettevõtted on peatanud USA põllumajandustoodete ostmise," vahendas Hiina uudisteagentuur Xinhua riikliku arengu- ja reformikomisjoni ning kaubandusministeeriumi avaldust.

Hiina jüaan ehk renmimbi oli varem langenud madalaimale tasemele dollari suhtes alates 2010. aasta augustist, vallandades spekulatsioonid, et Peking lubab vastusammuna USA imporditollidele oma valuuta väärtusel langeda.

USA president Donald Trump on süüdistanud Hiinat pikka aega oma valuuta väärtuse kunstlikult madalana hoidmises, et toetada eksporti. Peking on selliseid etteheiteid alati tõrjunud.

Neljapäeval teatas Trump, et USA kehtestab alates 1. septembrist 10-protsendise imporditariifi veel 300 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, mida ta polnud kaubandussõjas juba maksustanud.

Ühendriikide president on juba kehtestanud 25-protsendise tariifi 250 miljardi dollari väärtuses Hiina toodetele. Hiina vastas tariifiga, mis kehtib 110 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele ehk pea kogu riigi impordile Ühendriikidest.

Kui Trump peaks oma ähvarduse täide viima, tähendab see, et kogu 660 miljardi väärtuses USA-Hiina kahepoolne kaubandus läheb imporditollide alla.

Capital Economicsi Hiina ekspert Julian Evans-Pritchard ütles, et Hiina keskpank on vääringu kaubandussõjaga sidudes teinud "vahetuskursist sisuliselt relva".

"Võttes arvesse nende eeldatavat eesmärki tasakaalustada uute USA tariifide mõju, lasevad nad valuutal ilmselt veelgi nõrgeneda, ilmselt 5-10 protsenti tulevates kvartalites," ütles ta.

Hiina jüaani odavnemine USA dollari vastu jätkub

Hiina jüaan jätkas teisipäeval USA dollari vastu odavnemist, sest investorid pelgavad suuremat majanduskahju Pekingi kaubandussõjast president Donald Trumpiga.

Jüaan odavnes teisipäeva hommikusel sessioonil dollari vastu 7.0562-le. Päev varem oli Peking lubanud sellel langeda kaugemale poliitiliselt tundlikust 7 jüaani piirist.

Hiina keskpanga sõnul on languse taga turujõud. Samas suurendasid need hirmu, et Peking võib kasutada devalveerimist relvana võitluses Trumpi vastu.

Heitluse keskmes on USA etteheited kaubandusbilansi ülejäägile Hiinaga ning Pekingi tehnoloogiapoliitika. Lisaks väidab USA, et Peking hoiab oma valuuta tehislikult madalal, et anda Hiina firmadele eelis välisfirmade ees ning suurendada Hiina kaubandusbilansi ülejääki. Seetõttu kuulutas Washington esmaspäeval Hiina ametlikult valuutamanipulaatoriks.

Nõunik: Trump tahab Hiinaga õiget lepet

USA president Donald Trump tahab kaubanduslepet Hiinaga, aga see peab olema õige leping, ütles Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow.

"President ei ole rahul edusammudega sel kuul Pekingis peetud kõnelustel", ütles Kudlow CNBC-le. "President kaitseb Ameerika majandust paljude ebaõiglaste kaubandustavade eest."

Kudlow sõnul tahab Trump, et kõnelused jätkusid. "Ta tahab teha leppe, mis peab olema Ühendriikide jaoks õige lepe."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: