Hiina jüaan langes USA dollari suhtes üheksa aasta madalaimale tasemele

USA dollar ja Hiina jüaan.
USA dollar ja Hiina jüaan. Autor/allikas: Thomas White/Illustration/Reuters/Scanpix

Hiina jüaan ehk renmimbi langes esmaspäeva hommikusel kauplemisel USA dollari suhtes madalaimale tasemele alates 2010. aasta augustist, vallandades spekulatsioonid, et Peking lubab vastusammuna USA imporditollidele oma valuuta väärtusel langeda.

Hiina välistehingutes kasutatav renminbi nõrgenes tasemele 7,1085 jüaani ühe USA dollari kohta.

Riigisiseselt kasutatav jüaan langes samuti, kukkudes tasemele 7,0307 ühe dollari kohta, mis on madalaim alates 2008. aastast.

Mõlemad vääringud ületasid seitsme jüaani taseme dollari kohta, mida investorid peavad märgilise tähtsusega piiriks.

USA president Donald Trump on süüdistanud Hiinat pikka aega oma valuuta väärtuse kunstlikult madalana hoidmises, et toetada eksporti. Peking on selliseid etteheiteid alati tõrjunud.

Neljapäeval teatas Trump, et USA kehtestab alates 1. septembrist 10-protsendise imporditariifi veel 300 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, mida ta polnud kaubandussõjas juba maksustanud.

Ühendriikide president on juba kehtestanud 25-protsendise tariifi 250 miljardi dollari väärtuses Hiina toodetele. Hiina vastas tariifiga, mis kehtib 110 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele ehk pea kogu riigi impordile Ühendriikidest.

Kui Trump peaks oma ähvarduse täide viima, tähendab see, et kogu 660 miljardi väärtuses USA-Hiina kahepoolne kaubandus läheb imporditariifide alla.

Hiina lubas reedel anda vastulöögi uutele USA tariifidele. Bloomberg News vahendas, et Peking on palunud riigifirmadel lõpetada ka USA põllumajanduskaupade ostmine, mis eskaleeriks veelgi kaubandussõda, kuivõrd varem lubas Peking kõnelustel nende ostmist suurendada.

Jüaan ei ole vabalt vahetatav ja Peking piirab selle liikumist kahe protsendiga keskpanga igapäevaselt kohandatavast keskkursist.

Esmaspäeval oli keskkurss 6,9225 jüaani dollari kohta, mis on 0,33 protsenti nõrgem kui reedel.

"Näib, et tariifitõstmine toob tagasi vastastikused meetmed ja kaubanduskõneluste peatamise ning Hiina keskpank ei näe enam vajadust hoida jüaani lühiajaliselt stabiilsena," ütles Mizuho Banki valuuta vanemstrateeg Ken Cheung Bloomberg Newsile.

Esmaspäeva hommikul teatas Hiina keskpank, et kurssi dollari suhtes on "mõjutanud ühepoolsus ja kaubandusprotektsionistlikud meetmed ning tariifide tõstmine Hiina vastu".

Keskpanga teatel püsib jüaan "stabiilne ja tugev valuutakorvi vääringute suhtes". Keskpank lubas võidelda ka lühiajalise spekulatsiooniga ja tagada valuutaturu stabiilsuse.

Capital Economicsi Hiina ekspert Julian Evans-Pritchard ütles, et Hiina keskpank on vääringu kaubandussõjaga sidudes teinud "vahetuskursist sisuliselt relva".

"Võttes arvesse nende eeldatavat eesmärki tasakaalustada uute USA tariifide mõju, lasevad nad valuutal ilmselt veelgi nõrgeneda, ilmselt 5-10 protsenti tulevates kvartalites," ütles ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: