Venemaal lõpetas tegevuse neli radioaktiivsuse kiirguse mõõtmisjaama

Arhangelski oblastis Njonoksa lähistel asuva Vene sõjaväeosa sissepääs, arhiivifoto.
Arhangelski oblastis Njonoksa lähistel asuva Vene sõjaväeosa sissepääs, arhiivifoto. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Neli Venemaal paiknevat radioaktiivse kiirguse mõõtmisjaama on salapärastel põhjustel lõpetanud andmete edastamise pärast seda kui 8. augustil toimus plahvatus Põhja-Venemaal Valge mere äärsel raketikatsetusalal.

Plahvatus on tekitanud muret võimaliku kiirgustaseme kasvu pärast, teatas Tuumarelvakatsetuste Üldise Keelustamise Lepingu Organisatsioon.

Iseseisev organisatsioon valvab selle üle, et tuumarelvade katsetustel ei eksitaks reeglite vastu. Vastavaid mõõtmisjaamu on maailmas üle 300, ning lepinguga on liitunud nii Venemaa kui ka USA.

Venemaa ütles organisatsioonile vastuseks, et kõnealune intsident ei puutu neissse ja mõõtmisjaamadest andmete edastamine on vabatahtlik.

USA ametnikud arvavad, et viie teadlase surmaga lõppenud plahvatuse põhjustas vene tuumarakett, millele NATO on andnud koodnime Skyfall. Arvatakse, et see rakett lendab tuumareaktori jõul, mistõttu saab see kauem lennata kui nii-öelda tavaline rakett.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: