Keskkonnagentuur: Arhangelski plahvatuse saaste Eestisse ei kandu

{{1565770500000 | amCalendar}}
Severodvinsk.
Severodvinsk. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Arhangelski oblastis möödunud nädalal raketikatsetusel toimunud tuumareaktori lõhkemise saaste ei tohiks keskkonnaagentuuri kohaselt Eestisse jõuda.

"Ilmateenistuse poolelt võib öelda, et Arhangelski poolt ei liigu meie suunas kõrgemates õhukihtides selliseid õhuvoolusi, mis sealset saastet siiapoole võiks tuua või edasi kanda," ütles kolmapäeval ERR-ile keskkonnaagentuuri pressiesindaja Valdo Jahilo.

Keskkonnaagentuuri kiirgusosakonna teatel pole Venemaa saatnud Eesti ametkondadele ühtki teadet seoses antud intsidendiga.

"Ka keskkonnaamet pole saatnud Venemaale ühtki päringut. Selleks puudub ka otsene vajadus, sest me jälgime ise oma seirevõrgu kaudu radiatsioonitaset välisõhus. Samuti toimib rahvusvaheline tuumaohust teavitamise süsteem rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri vahendusel," ütles ERR-ile keskkonnamati pressiesindaja Sille Annuk.

Ta märkis, et Eestis on 15 kiirgusseirejaama, mis töötavad ööpäevaringselt ja nende näite jälgib keskkonnaameti kiirgusosakond.

"Seoses juhtumiga Arhangelski oblastis ei ole Eestis registreeritud muutusi välisõhus. Samuti teatas teisipäeval Soome kiirguskeskus, et ka Soome välisõhus pole avastatud vähimaidki kõrvalekaldeid tavalisest kiirgustasemest," rääkis Annuk.

Nöödunud nädalal juhtunud õnnetus raketikatsetusel toimus rohkem kui 800 km kaugusel Eesti riigipiirist. "Kuna tegemist ei olnud õnneks siiski tuumareaktori, vaid väga väikeses koguses tuumakütust sisaldava raketi plahvatusega, siis oli antud sündmuse puhul võimalik kiirgustaseme ajutist väikest tõusu mõõta maksimaalselt paarikümne kilomeetri kaugusel sündmuspaigast," lausus Annuk.

Praeguste andmete kohaselt oli Arhangelski oblastis asuval sõjalisel objektil toimunud plahvatuse näol tegu ebaõnnestunud raketikatsetusega, mille käigus lõhkes väikesemõõduline tuumareaktor, mida Vene relvajõud soovivad hakata kasutama tiibraketi mootorina.

Severodvinski lähistel Valgel merel juhtunud õnnetuses hukkus viis teadlast uurimisinstituudist, mis tegeleb radioaktiivseid materjale kasutavate väikesemõõduliste energiaallikate loomisega Vene kaitseministeeriumile ja ka tsiviilotstarbeks.

Plahvatus põhjustas lühiajaliselt radioaktiivse kiirguse taseme tõusu lähedal asuvas Severodvinski sadamalinnas. Norra teatas õnnetuse järel, et tugevdab radiatsioonitaseme jälgimist, kuid lisas, et ei ole avastanud midagi ebanormaalset.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: