X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Trump lükkas Gröönimaa pärast edasi kohtumise Taani peaministriga

{{1566352860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump teatas teisipäeval, et lükkab edasi eelseisva kohtumise Taani peaministriga, sest viimane polnud huvitatud Gröönimaa müümisest Ühendriikidele.

"Arvestades peaminister Mette Frederikseni avaldust, et tal puudub igasugune huvi arutada Gröönimaa ostmist, lükkan ma kahe nädala pärast toimuma pidanud kohtumise muule ajale," teatas Trump Twitteris.

"Peaminister suutis oma otsekohesusega ära hoida suured kulud ja tühja töö nii Ühendriikide kui ka Taani poolelt. Tänan teda selle eest ning ootan kohtumise ümberajastamist mõnele ajale tulevikus," kirjutas USA president.

Trumpil on augusti lõpus kavas reis, mis pidi ta muu hulgas viima Taani ja Poolasse.

Taani koloniseeris kahe miljoni ruutkilomeetri suuruse saare 18. sajandil. Praegu elab seal umbes 57 000 inimest, neist enamik inuitid ehk lääneeskimod.

Trump käis hiljuti välja idee saar Taanilt ära osta, kuid ütles alles pühapäeval, et selline "suur kinnisvaratehing" pole tema prioriteetide tipus.

"See mõte tuli esile ja ütlesin, et kindlasti, strateegilisest seisukohast on see huvitav ja oleme huvitatud, kuid räägime (Taaniga) pisut," lausus ta tollal. Kui talt küsiti, kas ta kaalub mõne USA territooriumi vahetamist Gröönimaa vastu, vastas ta: "Palju asju oleks võimalik teha... Sisuliselt on see suur kinnisvaratehing."

Taani pole Gröönimaa müümisest huvitatud. Gröönimaa välisministeerium rõhutas reedel, et saar on valmis igasugust äri tegema, kuid ise müügiks pole.

Politico juhib tähelepanu asjaolule, kuivõrd ootamatult Trump oma meelt muutis - nimelt teatas USA suursaadik Taanis Carla Sands veel paar tundi enne presidenti mittetulemiseteadet, et "Taani on USA riigipea visiidiks valmis".

Taani kuningakoda on üllatunud Trumpi otsusest visiit edasi lükata

Taani kuningakoja kõneisiku teatel oli USA presidendi Donald Trumpi otsus lükata septembrisse kavandatud visiit edasi üllatav.

Lene Balleby ütles kolmapäeval uudisteagentuurile Associated Press, et kuningakojal, mis oli esitanud Trumpile ametliku kutse külastada Taanit 2.-3. septembril, ei ole rohkem kommentaare.

Taani peaministrit vihastab ja üllatab Trumpi visiidi ärajätmine

Taani peaminister ütles kolmapäeval, et on vihane ja üllatunud USA presidendi Donald Trumpi otsuse peale lükata edasi oma visiit pärast Taani valitsuse avaldust, et Gröönimaa ei ole müügiks.

Samas tõdes ta, et kahe riigi suhted on endiselt tugevad.

"Ma olen nii vihane kui üllatunud, et USA president tühistas riigivisiidi," lausus peaminister Mette Frederiksen ajakirjankele, kuid lisas: "Taani ja USA ei ole kriisis, USA on üks meie lähimaid liitlasi."

Küllakutse jääb jõusse, märkis ta.

Frederiksen kordas kolmapäeval oma seisukohta, et Gröönimaa ei ole müügiks, ja rõhutas, et kohtumine oleks olnud võimaluseks väljendada USA ja Taani pikaaegseid liitlassuhteid.

Samuti märkis ta, et Kopenhaagen on endiselt valmis koostööks USA-ga Arktikat puudutavate probleemide lahendamisel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: