USA muretseb Lõuna-Korea ja Jaapani luureleppe lagunemise pärast

USA kaitseministeeriumi peahoone Pentagon.
USA kaitseministeeriumi peahoone Pentagon. Autor/allikas: Liu Jie/Xinhua/Scanpoix

USA on väga mures ja pettunud, et Lõuna-Korea lõpetab kaubandus- ja diplomaatilise vaidluse taustal sõjaliste luureandmete jagamise Jaapaniga.

"Kaitseministeerium väljendab meie suurt muret ja pettumust, et Mooni valitsus ei uuendanud Korea Vabariigi Sõjalise Teabe Üldjulgeoleku lepet (GSOMIA) Jaapaniga," ütles Pentagoni pressiesindaja Dave Eastburn.

Lõuna-Korea teatas neljapäeval, et ütleb lahti sõjalise luureinfo jagamise leppest Jaapaniga. Otsus mõjutab enim luureinfo jagamist Põhja-Korea kohta. Teade tuli üllatusena ning on ilmselt tagasilöök USA püüdlustele tugevdada julgeolekukoostööd oma kahe kõige tähtsama Aasia piirkonna liitlase vahel.

Soul otsustas GSOMIA nime all tuntud leppe üles öelda, teatas presidendikantselei juures asuva riikliku julgeolekuameti asedirektor Kim You-geun.

Kahe riigi suhteid pingestavad kaubandus- ja diplomaatilised erimeelsused.

Tühistatav luurelepe jõustus 2016. aastal USA tungival nõudmisel. USA tahab tugevdada kolmepoolset koostööd, et tulla paremini toime Põhja-Korea tuumaohu ja pead tõstva Hiinaga. USA-l on Lõuna-Koreas ja Jaapanis kokku 80 000 sõdurit ning nad moodustavad tema sõjalise kohaloleku tuuma Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Kaks Aasia suurriiki on tülis pärast Lõuna-Korea kohtuotsuseid Jaapani firmade vastu, kellelt nõutakse Teise maailmasõja aegse sunnitöö eest kompensatsiooni. Vaidlus mõjutab ka kaubandussuhteid ning mõlemad eemaldasid teineteise oma usaldusväärsete kaubanduspartnerite nimekirjast.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: