Trump: Iraani välisministriga kohtumiseks on veel vara

{{1566818400000 | amCalendar}}
Trump ja Macron G7 tippkohtumisel.
Trump ja Macron G7 tippkohtumisel. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et tal on veel liiga vara kohtuda Iraani välisministriga, kes saabus üllatuslikult G7 tippkohtumisele Prantsusmaal Biarritzis, kuid kinnitas, et Washington ei soovi Iraanis režiimivahetust.

"Minu arvates on kohtumiseks liiga vara," ütles Trump tippkohtumisel ajakirjanikele, lisades, et teadis, et Biarritzisse saabub ka Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif.

Zarifi kutsus Biarritzi Prantsuse president Emmanuel Macron, kes on juhtinud püüdeid vähendada pingeid Iraani ja USA vahel. Iraani välisminister kohtus Biarritzis Macroni, Prantsuse välisministri Jean-Yves Le Driani ja teiste Euroopa riikide ametnikega. 

"Ma teadsin kõigest, mida ta (Macron) tegi ja ma kiitsin kõik heaks," lausus USA riigipea, lisades, et Prantsuse president palus Zarifi tippkohtumisele kutsumisele tema heakskiitu. 

Trump kinnitas, et Washington on huvitatud vaid Iraani tuumaambitsioonide piiramisest, ehkki USA valitsusametnikud on korduvalt öelnud, et Teheran peab lõpetama ka ballistiliste rakettide väljatöötamise, väliskonfliktides osalemise, sekkumise teiste riikide siseasjadesse ja hakkama käituma normaalse riigina. 

"Me ei soovi režiimivahetust. Te võite vaadata, kuidas see teistes kohtades välja on kukkunud," lausus Ühendriikide president. "See, mida me tahame, on väga lihtne...tuumavabadus". 

Põlisvaenlased USA ja Iraan on piike murdnud sestsaadik, kui Trump viis mullu Ühendriigid ühepoolselt välja 2015. aasta ajaloolisest tuumaleppest, mis leevendas sanktsioone Teheranile vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele.

Trump: G7 on Iraani tuumaküsimuses ühtne

Trump kinnitas esmaspäeval tippkohtumisel Prantsusmaal Biarritzis, et G7 riigid on ühtsed soovis tagada, et Iraan ei omandaks tuumarelva. 

"Ühtsus on suur," kinnitas Trump pressikonverentsil. "Oleme jõudnud enam-vähem otsusele," lisas president, selgitades, et see tähendab Iraani tuumavaba staatust. 

Trumpi kõrval seisnud Saksa liidukantsler Angela Merkel lisas, et kõnelused selle saavutamiseks "edenevad aeglaselt". 

Merkel tervitas suurt edasiminekut kõnelustel Iraaniga

Merkel ütles, et G7 riigid astusid Prantsusmaal toimunud tippkohtumisel kõnelustel Iraaniga "suure sammu edasi". 

"See on suur samm. Nüüd valitseb õhkkond, milles kõnelused on teretulnud," ütles Merkel Biarritzi tippkohtumise viimasel päeval, lisades, et pühapäevased kõnelused peeti "koordineeritult Ühendriikidega, mis on suur asi".

Macron: tingimused Trumpi ja Iraani presidendi kohtumiseks on loodud

Macron teatas hiljem esmaspäeval, et tingimused USA presidendi Donald Trumpi ja Iraani presidendi Hassan Rouhani kohtumiseks on loodud.

Macron avaldas Prantsusmaa lõunaosas Biarritzis G7 tippkohtumisel lootust, et kohtumine võiks aset leida lähinädalatel.

"Miski pole kindel, asjad on silmapaistvalt haprad," sõnas Macron ühisel pressikonverentsil Trumpiga.

Ühendriikide president ütles aga, et on nõus Rouhaniga kohtuma vaid õigetel tingimustel. "Kui tingimused oleksid õiged, nõustuksin sellega kindlasti," lausus Trump, kes oli varem esmaspäeval öelnud, et G7 riigid on ühtsed soovis, et Iraan ei omandaks tuumarelva.

Vastuseks ajakirjaniku küsimusele, kas Macroni esitatud ajaraamid kohtumisele Rouhaniga on tema hinnangul realistlikud, ütles Trump, et "on küll".

"Ma arvan, et ta tahab kohtuda. Ma arvan, et Iraan tahab selle olukorra joonde ajada," lausus Ühendriikide riigipea.

Trumpi ja Macroni pressikonverents täismahus: 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: