USA kehtestas sanktsioonid Iraani välisministrile

{{1564625400000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

USA kehtestas kolmapäeval sanktsioonid Iraani välisministrile Mohammed Javad Zarifile, teatas Valge Maja.

Muu hulgas külmutatakse kõik Zarifi varad Ühendriikides või USA kontrolli all olevates piirkondades. Ühtlasi kavatsetakse pärssida Zarifi rahvusvahelist reisimist.

"Zarif viib ellu Iraani kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei vastutustundetut poliitilist tegevuskava ja on režiimi peamiseks eestkõnelejaks kogu maailmas. USA saadab Iraani režiimile selge ja kindla sõnumi, et selle viimase aja käitumine on vastuvõetamatu," ütles rahandusminister Steven Mnuchin ametlikus avalduses.

Iraan teatas mõned päevad tagasi, et USA lükkas tagasi Teherani pakkumise korraldada vastutasuks sanktsioonide tühistamisele põhjalikumaid tuumainspektsioone, sest Washington ei otsi dialoogi.

2015. aasta Iraani tuumaleppe järgi peab Iraan ratifitseerima niinimetatud lisaprotokolli, mis näeb ette põhjalikumad inspektsioonid kaheksa aastat pärast lepingu sõlmimist.

"Kui USA tõesti tahaks lepet, siis saaks Iraani lisaprotokolli vastu võtta tänavu ja USA saaks samal ajal esitada kongressile plaani ja kõik ebaseaduslikud sanktsioonid tühistada," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Abbas Mousavi.

"Aga nagu me ennustasime, nad lükkasid selle tagasi, sest me teame, et nad ei taha kõnelusi või lepet, mis viiks päris tulemusteni," lisas ta.

Mousavi sõnul tegi välisminister Mohammad Javad Zarif ettepaneku varem sel kuul New Yorgis. Ettepanekuga taheti kummutada arvamus, et "Iraan on kõnelustele vastu, samas kui Ameerika toetab dialoogi".

Teheran ja Washington on tülis alates läinud aastast, kui USA president Donald Trump viis oma riigi tuumaleppest välja ja kehtestas Iraanile taas sanktsioonid.

Iraan teatas mais, et ei hoia enam kinni osadest selle tuumaprogrammile seatud piirangutest ja ähvardas minna kaugemalegi, kui teised leppe osapooled ei aita sel sanktsioonidest mööda minna. Eriti on Iraanile pinnuks silmas sanktsioonid tema naftasektorile.

Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa, Hiina ja Iraani esindajad kohtusid pühapäeval Viinis ja arutasid viise, kuidas tuumalepet elus hoida.

Mousavi sõnul heitis Iraan eurooplastele istungil ette, et nende suhtumine on kehv, nad ei tee Iraani tuumaleppe suunal eriti midagi ning nad peavad Euroopas USA mahitusel kinni iraanlasi. Lisaks oli Iraan pahane Suurbritannia otsuse pärast pidada Gibraltaril kinni üks Iraani naftatanker.

"Hoolimata erimeelsustest olid kõnelused ausad ja otsustavad ning puhastasid õhku läbirääkimiste jätkumiseks," lisas Mousavi.

Rouhani: USA sanktsioonid Zarifile näitavad tema kartmist

Iraani president Hassan Rouhani ütles neljapäeval, et USA otsus kehtestada sanktsioonid välisminister Mohammad Javad Zarifile näitab, et Washington kardab islamivabariigi kõrgeimat diplomaati.

"Nad kardavad meie välisministri intervjuusid," ütles Rouhani televisioonis edastatud kõnes, viidates intervjuudele, mida Zarif andis hiljuti New Yorgis välismeediale.

EL lubas koostööd Iraani välisministriga jätkata

Euroopa Liit teatas neljapäeval, et kahetseb USA otsust kehtestada sanktsioonid Iraani välisministrile Mohammad Javad Zarifile ning lubas ministriga koostööd jätkata.

"Kahetseme seda otsust," ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini pressiesindaja Carlos Martin Ruiz De Gordejuela.

"Omalt poolt jätkame koostööd Zarifi kui Iraani kõrgeima diplomaadiga, pidades silmas diplomaatiliste kanalite säilitamise olulisust," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: