Bussijuhid nõuavad piketil palgatõusu

{{1566879120000 | amCalendar}}

Transpordi Ametühingusse kuuluvad bussijuhid korraldasid teisipäeval majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ees piketi töötasu tõstmiseks.

Transpordi Ametiühingu ja Autoettevõtete Liidu läbirääkimised bussijuhtide sektoritaseme palgatõusu osas riikliku lepitaja vahendusel pole lahendusele lähemale jõudnud ning kõik osapooled on tõdenud, et uus töötasu kokkulepe ilma tellija ehk riigi rahalise abita pole võimalik.

Transpordi Ametiühingu juhatuse esimehe Üllar Kallase sõnul on bussijuhtide nappuse ja töötasu ajast mahajäämuse kontekstis vaja erakorralist töötasu tõusu, et vähegi leevendada bussijuhtide puudust. "Oleme selles osas pöördunud majandusministri ja maanteeameti poole, taotlemaks lisarahastust töötasude tõusuks," rääkis Kallas, lisades, et asjaosalised on sellest seni keeldunud.

Transpordi Ametiühingu bussijuhtide koordinaatori Aare Kübarsepa sõnul on suisa 74 protsenti bussijuhtidest vanuses 51+ ja nooremaid kui 35 eluaastat on ainult kuus protsenti.

"Suurest bussijuhtide puudusest tulenevalt on paljud bussijuhid ka ülekoormatud. Riigi poolt korraldatud ühistranspordi hanked on põhjustanud olukorra, kus hankevõidud on saavutatud töötajate töötasu ja ohutuse arvelt ning uudised liinidelt kõrvaldatud ohtlikest bussidest on kujunenud juba igapäevaseks," selgitas Kübarsepp.

Kui riik probleemi lahendamisele kaasa ei aita, plaanivad bussijuhid oma nõuete eest seismiseks ja valitsevale probleemile tähelepanu juhtimiseks ulatuslikke aktsioone ning ei välista ka uuest aastast ettetulevaid üleriigilisi ühistranspordi seiskumisi.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et toetab bussijuhtide palgatõusu. "Pooldan lahendust, kus ametiühingud ja bussifirmad lepivad kokku uues alampalgas ja kui tulevad järgmised liinihanked, siis on kõrgema palgaga juba arvestatud. Kahjuks aga ei ole võimalik jooksvaid lepinguid muuta, kuna see oleks ebaseaduslik ja rikuks konkurentsireegleid."

Aasa sõnul aitaks ka see, kui bussifirmad ei teeks ja ametiühing ei lubaks teha hangetel pakkumisi, milles ei kajastu väärikas palk bussijuhtidele. "Kui edaspidi lähtuvad bussifirmad hangetel kõrgemast miinimumpalgast, siis riik leiab ka raha kõrgemateks bussijuhtide palkadeks."

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: