Vene võimud rakendavad Moskva protestijate liidrite vastu karme karistusi

Moskva kohus mõistis kolmeks aastaks vangi Kirill Žukovi, keda süüdistati vägivalla kasutamises politseitöötaja kallal suvisel opositsiooni meeleavaldusel. Tegemist on järjekordse juhtumiga, kus võimud kasutavad meeleavaldajate ohjeldamiseks kaheldava väärtusega süüdistusi ja võimalikult karme karistusi.

Žukov ise eitas kõiki süüdistusi, vahendasid "Aktuaalne kaamera", Raadio Vaba Euroopa ja Meduza.

Kohtu hinnangul püüdis süüdistatav lahti päästa märulipolitseiniku kiivripaelu, tekitades sellega ohtu politseiniku elule ja tervisele.

Vahejuhtum leidis aset meeleavaldusel, kus nõuti, et septembri alguses peetavad oskva linnavolikogu valimised oleksid vabad ning et nendest saaksid võtta osa ka opositsiooni esindavad kandidaadid.

Hetk, mille eest Žukov sai kolm aastat vabadusekaotust: 

Vabu valimisi nõudvad meeleavaldused on Moskvas jätkunud terve suve ning tegu on suurimate protestidemonstratsioonidega pärast 2012. aastat.

Võimud on meeleavaldajate vastu hakanud viimasel ajal kasutama teist strateegiat, kus protestiürituste ajal peetakse inimesi kinni vähem, kuid selle asemel korraldatakse juhtivate opositsionääride kinnipidamisi hiljem ja vägagi ootamatult. Sellisel viisil kinni peetud inimesi ootavad juba ka karmimaid karistusi kaasa toovad süüdistused.

Erilist tähelepanu pälvis Novaja Gazeta ajakirjaniku Ilja Azari kinnipidamine, kes viidi politseinike poolt oma kodunt ära nii, et sinna jäi üksinda tema alla kaheaastane laps. Azari abikaasa rääkis hiljem, et kui ta koju jõudis, leidis ta eest pärani lahti ukse ja kodus üksinda viibiva lapse, kellega midagi hullu polnud õnneks juhtunud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: