USA senaatorid palusid Trumpil anda Ukrainale lubatud julgeolekuabi

Raketisüsteemid Javelin paraadil Kiievis 2018. aastal.
Raketisüsteemid Javelin paraadil Kiievis 2018. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rühm mõlemat parteid esindavaid USA senaatoreid pöördus valitsuse poole palvega eraldada Ukrainale lubatud veerand miljardit dollarit julgeolekuabi, edastas kohalik meedia.

"Sel rahastamisel on Ukraina pikaajalise stabiilsuse seisukohast otsustav tähtsus ning selle eraldanud USA kongressi alaline toetus ja heakskiit. Kutsume teid tungivalt üles andma kaitseministeeriumile korraldust eraldada see raha viivitamatult," seisis senaatorite kirjas president Donald Trumpi kantseleiülemale Mick Mulvaneyle.

"Tegelikkuses jätkab Ukraina oma idapiiril igapäevast sõda Venemaa toel tegutsevate Luganski ja Donetski oblasti separatistidega, selles sõjas on hukkunud üle 10 000 Ukraina sõduri ja tsiviilelaniku," kirjutasid senaatorid.

Senaatorite sõnul on USA abi juba aidanud "murda selle konflikti kulgu".

Nad märkisid, et tuleb jätkata "selle noore riigi territooriumi kaitse tagamist".

Kirjale allakirjutanute seas on vabariiklastest senaatorid Rob Portman, Ron Johnson ning demokraadid Dick Durbin, ja Richard Blumenthal.

Trump palus oma julgeolekumeeskonnal vaadata üle Ukrainale antav julgeolekuabi, mille raames Washington kavatseb eraldada Kiievile 250 miljonit dollarit, edastas Politico mõne päeva eest viitega kõrgele administratsiooniametnikule.

Allika sõnul tahab Trump tagada välisabi puhul USA huvide esikohale seadmise ja otsib tagatisi, et muud riigid "maksaksid oma õiglase osa".

Ta märkis, et Ukraina julgeoleku rahastamise küsimustega tegelevad kaitseminister Mark Esper ja presidendi riikliku julgeoleku nõunik John Bolton. 

USA kongress eraldas Ukrainale 2019. rahandusaastaks 250 miljonit dollarit julgeolekuabi, seal hulgas raha relvade, koolituse, varustuse ja luure tarvis. 50 miljonit sellest läheb relvastusele.

Kuni küsimust menetlemise ajaks on vahendid külmutatud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: