Trump toetab Venemaa tagasivõtmist G8-sse

{{1566331020000 | amCalendar}}
Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump teatas teisipäeval, et toetab Venemaa tagasivõtmist G8-sse.

"Mina kindlasti" toetaksin seda, ütles president Trump Valges Majas mõni päev enne laupäeval toimuvat G7 riikide tippkohtumist Prantsusmaal Biarritzis. Riigid kohtuvad korra aastas.

"Oleks palju kohasem, kui Venemaa oleks sees," lisas ta.

G7 tippkohtumisel on Venemaa sageli aruteluteema, lausus Trump.

G7-sse kuuluvad Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, USA ja Ühendkuningriik. Enne Ukrainale kuuluva Krimmi annekteerimist kuulus gruppi ka Venemaa ja siis tunti seda nimega G8.

Kui Venemaa Krimmi 2014. aastal annekteeris, siis viskasid grupi ülejäänud liikmed Venemaa tollase USA presidendi Barack Obama mahitusel G8-st välja.

Trump väidab, et Obama taotles Venemaa väljaheitmist, sest Putin "kavaldas ta üle".

"Arvan, et kuna Putin kavaldas ta üle, siis arvas president Obama, et Venemaa seeshoidmine pole hea. Seepärast tahtis ta Venemaa välja puksida."

"Seega näen mina kindlasti, et sellest saab taas G8, ja kui keegi peaks sellise ettepaneku tegema, siis kaldun sellesse suhtuma väga soosivalt," lausus Trump.

Järgmisel aastal kohtuvad G7 liidrid USA-s ja kohtumist võõrustab Trump.

Kossatšov: G8 taastamine kätkeb kambakaohtu

Venemaa võiks naasta G8-sse, kui see muudetakse G-10-ks, kaasates sinna Hiina ja India, ütles Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"Minu arvates oleks Venemaa G8-sse naasmine mõttekas vaid siis, kui õnnestub vältida kambakalõksu "seitse ühe vastu". Selleks on vaja vaadata olukorda laiemalt. Miks mitte mõelda selle formaadi otsustavale moderniseerimisele kaasates sinna meie Hiina ja India partnerid?" kommenteeris Kossatšov USA presidendi avaldust Venemaa võimalikust tagasivõtmisest G8-sse.

Senaatori arvates on majanduse suurust ja maailmapoliitilist mõju arvestades Hiinal ja Indial kõik alused sellesse formaati lülituda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: