Prantsuse välisminister ei taha Brexitit edasi lükata

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian
Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian Autor/allikas: SIPA / Scanpix

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian tõrjus pühapäeval plaane lükata Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust taas edasi.

Suurbritannia pidi algselt EL-ist lahkuma 29. märtsil, kuid pooled on tähtaega edasi lükanud kaks korda. Praegu on lahkumiskuupäev 31. oktoober.

"Praegustes tingimustes, ei!... Me ei kavatse seda iga kolme kuu järel läbi elada," ütles Le Drian Prantsuse meediale.

"(Britid) ütlevad, et tahavad esitada teisi lahendusi, alternatiivseid kokkuleppeid lahkumiseks," sõnas minister. Ta viitas Briti peaministri Boris Johnsoni pingutustele vältida Iiri piiri nõndanimetatud kaitsemeedet.

"Kuid me oleme neid näinud, seega ei... Las Briti võimud ütlevad meile, kuidas edasi liikuda... Las nad võtavad vastutuse oma olukorra eest... Nad peavad ütlema meile, mida nad tahavad," rääkis Le Drian.

Samas ütles laupäeval tagasiastunud Briti endine töö- ja pensioniminister Amber Rudd, et Ühendkuningriigi valitsus ei tee Euroopa Liiduga Brexiti-kokkuleppe sõlmimiseks mitte mingeid jõupingutusi. "Mingeid tõendeid kokkuleppest pole. Ametlikke läbirääkimisi ei toimu," lausus Rudd pühapäeval.

Briti peaminister Boris Johnson on öelnud, et tahab viia Ühendkuningriigi EL-ist välja praeguseks tähtajaks 31. oktoobriks, kas leppeta või ilma, kuigi parlament on võtnud vastu seaduse, mis keelab leppeta lahkumise ning nõuab Johnsonilt Brexiti edasilükkamise palumist, kui ta ei suuda kokkulepet saavutada.

Samas rõhutas rahandusminister Sajid Javid pühapäeval, et valitsus pingutab uue kokkuleppe nimel EL-iga ning Johnson ei kavatse uut pikendust paluda.

"Peaminister läheb 17. - 18. oktoobril ülemkogule ja püüab saavutada kokkulepet. Ta kindlasti ei küsi sel kohtumisel pikendust," rääkis Javid Briti rahvusringhäälingule BBC.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS-Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: