Briti valitsus läheb erakorraliste valimistega uuele katsele

{{1567673340000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Briti peaministri Boris Johnsoni valitsus teatas neljapäeval, et teeb esmaspäeval uue katse ennetähtaegsed valimised välja kuulutada ning Brexiti küsimuses tekkinud poliitilisest patiseisust välja murda.

Parlament kukutas kolmapäeval esimese katse läbi ja konservatiivide valitsust alamkojas esindav Jacob Rees-Mogg ütles saadikutele, et esitab ennetähtaegsete parlamendivalimistega seotud algatuse esmaspäeva õhtuks hääletusele.

Ta ei täpsustanud algatuse sisu, see saab teatavaks alles pärast ametlikku avaldamist neljapäeva õhtul.

Seadusandjad lükkasid kolmapäeval kindlalt tagasi Johnsoni ettepaneku korraldada Brexiti ummikust väljamurdmiseks ennetähtaegsed valimised. 

Valimiste korraldamist toetas 298 rahvaesindajat, samas kui vaja olnuks 434 häält ehk kahekolmandikulist enamust. Ettepaneku vastu oli 56 seadusandjat ning opositsioonilise Tööpartei liikmed ei hääletanud.

Nüüd käivad jutud, et ministrid võivad püüda valimised mõnd teist teed kasutades läbi suruda. Näiteks võidakse esitada lühike seaduseelnõu, mis nõuab vastuvõtmiseks vaid lihtenamust.

Johnson käis ennetähtaegsete valimiste eelnõu välja pärast seda, kui alamkoda kiitis heaks seaduseelnõu, mille eesmärk on takistada Euroopa Liidust leppeta lahkumist.

Johnsoni Brexiti strateegiale ränga hoobi andnud eelnõu sunnib teda paluma lahkumistähtaja edasilükkamist, kui selleks ajaks ei ole lahkumistingimustes Brüsseliga kokku lepitud.

Ühendkuningriik peaks EL-ist lahkuma 31. oktoobril, kuid eelnõu kohaselt pikendataks seda vähemalt kolme kuu võrra. 

Leiboristid jätsid kolmapäeval valimiste korraldamise üle hääletamata, öeldes, et ei toeta valimisi enne, kui leppeta Brexiti blokeeriv seaduseelnõu on jõustatud.

Eelnõu on praegu lordide kojas, kuid saab ilmselt esmaspäevaks seaduseks.

Valitsusallikad on avaldanud lootust, et siis toetavad leiboristid valimisi.

Leiboristide hulgas ei ole aga valimiste kuupäeva suhtes üksmeelt. 

Johnson tahab valimiste läbiviimist enne EL-i 17. oktoobril algavat kahepäevast tippkohtumist, mis võiks olla viimane võimalus enne lahkumistähtaega 31. oktoobrit Brexitis kokkuleppele jõuda.

Osa leiboristidest leiab, et valimised tuleks pidada pärast 31. oktoobrit, sel juhul tuleks Johnsonil paluda EL-ilt Brexiti edasilükkamist.

Johnsoni sõnul peab Suurbritannia 31. oktoobril EL-ist lahkuma

Johnson ütles neljapäeva õhtul, et Suurbritannia peab lahkuma Euroopa Liidust 31. oktoobril hoolimata tema Brexiti strateegia mahahääletamisest parlamendis. 

"Me peame väljuma EL-ist 31. oktoobril," ütles Johnson Inglismaa põhjaosas Wakefieldis peetud kõnes. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: