Pension tõuseb järgmisel aastal keskmiselt kaheksa protsenti

Keskmine vanaduspension tõuseb järgmisel kevadel 524 euroni.
Keskmine vanaduspension tõuseb järgmisel kevadel 524 euroni. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Indekseerimise tõttu tõuseb pension järgmisest kevadest keskmiselt kaheksa protsenti, selgus rahandusministeeriumi majandusprognoosi esitlusel. Sellega tõuseb keskmine vanaduspension üle 500 euro taseme.

Iga aasta aprillikuus kasvavad kõik pensionid indekseerimise tulemusel. Järgmise aasta 1. aprillist kasvavad pensionid selle tulemusel keskmiselt kaheksa protsenti.

Tänavu teises kvartalis oli keskmine vanaduspension ligi 485 eurot, seega järgmisel aastal saab keskmist vanaduspensionit saav inimene kuus umbes 39 eurot rohkem ehk umbes 524 eurot.

Täpsem indekseerimise protsent tuleb siiski alles märtsikuus.

Pensioniindeksi arvestamise aluseks on 80 protsendi ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutus ja 20 protsendi ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutus. Nende muudatuste alusel tekib indeks, mille kinnitab vabariigi valitsus. Indeksiga korrutatakse riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajaid – pensioni baasosa ja aastahinnet, samuti rahvapensioni määra.

Pensioni baasosa suurendatakse rohkem kui aastahinnet. Selle eesmärk on kiiremini kasvatada just seda osa pensionist, mida makstakse olenemata tööpanusest kõigile pensionäridele võrdses suuruses ja mis aitab ka väikese pensioni saajatel paremini toime tulla. Kui tarbijahind ei tõuse ning sotsiaalmaksu osa langeb, siis indekseerimist ei toimu, sest pensione ei tohi vähendada.

Et aga tarbijahinnad on tänavu kasvanud ja sotsiaalmaksu laekumine paranenud, saabki pension indekseerimise tulemusel kasvada.

Tänavu kevadel kasvasid pensionid keskmiselt 8,4 protsenti.

Lisaks pensionitele indekseeritakse ümber ka töövõimetuse päevamäärad.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: