Ida-Virumaal puuritakse kolm 700 meetri pikkust puurauku

Et teada saada, kas Ida-Virumaal on aluskorrakivimites metallimaaki, puuritakse Jõhvi magnetanomaalia ja Uljaste polümetalse anomaalia uuringuruumidesse kolm puurauku. Puurimistööd algavad oktoobris, hilisemad uuringud viib läbi geoloogiateenistus.

Eesti Geoloogiateenistus sai aluskorrakivimite geokeemiliste uuringute läbiviimiseks käsu riigilt. Uuringutega koostatakse kristalse aluskorra geokeemiline andmebaas ja hinnatakse aluskorrakivimites metalset maagistumispotentsiaali.

Selleks on vaja teostada puurimistöid koos geofüüsikaliste uuringutega ning viia puurimise käigus saadud puursüdamikest läbi kivimite geokeemilised uuringud tänapäevasel tasemel, teatas geoloogiateenistus.

Uuringute läbiviimiseks puuritakse Jõhvi magnetanomaalia ja Uljaste polümetalse anomaalia uuringuruumidesse kokku kolm puurauku. Kuna geoloogiateenistusel endal tehnika puursüdamike puurimiseks puudub, sõlmiti 9. septembril tööde tegemiseks lepingud Inseneribüroo Steigeriga.

Lepingute järgi puurib Steiger Jõhvi uurimisalasse kaks ja Uljaste uurimisalasse ühe ligikaudu 700 meetri pikkuse puuraugu. Geofüüsikalised ja geokeemilised uuringud viivad läbi geoloogiateenistuse geoloogid.

Puurimistööd algavad oktoobris ning uuringuruumi asukoha valikul lähtus geoloogiateenistus mõlemas piirkonnas varem läbiviidud uuringute asukohtadest ja täpsustatud geofüüsikalisest infost.

Geoloogiateenistuse maapõueressursside osakonna juhataja Tiit Kaasiku sõnul on puurimiste eesmärk eelkõige kontrollida varasemate puurimiste info õigsust ja saada värsket materjali täiendavate analüüside korraldamiseks kaasaegsete meetoditega.

"Töö käigus kogutud info võimaldab anda täpsemad hinnangud nimetatud anomaaliate potentsiaali kohta. Aeg on edasi läinud ning täna ei ole varasemate uuringute täpsusaste enam piisav. Ka ei tehtud omal ajal kõiki analüüse ning ei määratud kõiki neid elemente, mis täna on muutunud huvipakkuvaks ja võivad mõjutada nende leiukohtade väärtust," rääkis Kaasik.

Kaasiku sõnul ei ole uute analüüside tegemiseks võimalik kasutada varem puuritud puursüdamikke, kuna need ei ole suures osas säilinud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: