USA ülemkohus andis heakskiidu Trumpi turvapaigapiirangute määrusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA piirivalvurid Mehhiko piiril illegaalset migranti kinni pidamas.
USA piirivalvurid Mehhiko piiril illegaalset migranti kinni pidamas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA ülemkohus andis kolmapäeval heakskiidu president Donald Trumpi administratsiooni turvapaigapiirangute määrusele, mis takistab enamikel migrantidel Ühendriikide piiril taotlust esitada, edastasid meediakanalid.

"Suur USA võit ülemkohtus," rõõmustas president Trump suhtlusvõrgustiku Twitter vahendusel.

Ülemkohus jõudis otsusele, et valitsus võib vastava määruse jõustada. Alamastme kohtutes on määrust üritatud tõkestada või selle jõustumist viivitada.

USA California osariigi kohtunik käskis alles esmaspäeval valitsusel peatada üleriiklikult plaan, mis ei luba enamikel inimestel taotleda varjupaika USA-Mehhiko piiril. Ringkonnakohtunik Jon Tigar otsustas Oaklandis, et valitsuse poliitika jõustumise varem tõkestanud keeld peaks kehtima üle riigi.

Valge Maja pressiesindaja Stephanie Grishami sõnul ei tohiks ühel kohtunikul olla rändepoliitika üle nii suur võim.

Juulis väljastatud valitsuse korraldus kehtib enamikele migrantidele, kes läbivad enne USA-sse jõudmist mõne teise riigi. Korraldus on suunatud kümnetele tuhandetele keskameeriklastele, kes üritavad Mehhiko kaudu USA-sse jõuda. Samas mõjutab korraldus ka Aafrikast, Aasiast ja Lõuna-Ameerikast tulevaid migrante, kes samuti USA lõunapiirile jõuavad.

USA seadus lubab põgenikel taotleda varjupaika Ühendriikides olenemata sellest kuidas nad sinna jõudsid. Määravalt tähtis erand kehtib neile, kes läbivad "turvalise" kolmanda riigi. Seadus aga ei määratle selgelt, mis alustel on see või teine riik turvaline. Seaduse sõnul tehakse seda tehakse lähtuvalt kahe- või mitmepoolsetest lepetest.

Üldiselt saab inimene USA-s varjupaika, kui ta pelgab koduriigis usu-, rassi-, rahvus- või sotsiaalsesse gruppi kuulumise põhist tagakiusu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: