Zelenskiga kohtunud Kaljulaid: sõda Ukrainas peab olema vaba maailma ühine mure

Kersti Kaljulaid ja Volodõmõr Zelenski.
Kersti Kaljulaid ja Volodõmõr Zelenski. Autor/allikas: Presidendi kantselei

President Kersti Kaljulaid kohtus reedel Kiievis Ukraina kolleegi Volodõmõr Zelenskiga.

Presidendid arutasid viimaseid arenguid ja reformide hetkeseisu Ukrainas, samuti Ukraina ettevõtluskeskkonna ja õigusriigi küsimusi.

"Ukraina on Eesti jaoks prioriteetne riik. Sõda riigi idaosas ja Krimmi poolsaare okupeerimine ei ole ainult Ukraina probleemid, need peavad olema kogu vaba maailma ühine mure ja häirekell, mis pole helisemist lõpetanud. Riigi jõuline reformimine sellises olukorras ning samal ajal korruptsiooni vastu võitlemine ja õigusriigi jõustamine on rasked ülesanded, kuid püsimaks Euroopa Liidu ja NATO kursil pole Ukrainal valikut," ütles Kaljulaid pärast kohtumist.

Kaljulaid lisas, et Eesti on Ukraina püüdlusi seni igati toetanud nii rahaliselt kui ka teadmisi ja kogemusi jagades ning see peab jätkuma.

Ukraina reformikava arutades rõhutas Kaljulaid korruptsioonivastase võitluse tähtsust ning läbipaistva ja kaasaegse riigi ülesehitamise möödapääsmatust,.

"Mitmed reformid on tänaseks juba hästi käivitunud. E-valitsemine, tervishoiu- ja maareform, aga ka näiteks tugevate ja detsentraliseeritud omavalitsuste ülesehitamine või erastamine – neis on oluline hoida tempot, näitamaks ka oma partneritele läänes, et Ukraina pingutused on tõelised," sõnas president.

Eesti riigipea avaldas oma Ukraina kolleegile ka jätkuvat ja tugevat toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele. "Sõda riigi idaosas ja okupeeritud Krimmi poolsaar, aga ka Vene relvajõudude tegevus Aasovi merel on asjad, millega Eesti kunagi ei lepi. Meie ülesanne on hoida seda teemat jätkuvalt ka rahvusvaheliste arutelude laual," rääkis ta.

"Loomulikult peab olema eesmärk siin liikuda edasi lahenduste suunas ning selleks peavad pingutama nii Venemaa kui Ukraina ja rahvusvaheline kogukond. Sammud saavad ja peavad siin olema mõlemalt poolt proportsionaalsed ning lahendus ei saa tulla Ukraina suveräänsuse hinnaga," ütles Kaljulaid ning lisas, et hiljutine vangide vahetus on sel suunal tähelepanuväärne samm.

Kaljulaid on kahepäevasel töövisiidil Ukrainas, kus on kohtunud nii Ukraina presidendi, peaministri, ülemraada spiikri kui ka välisministriga. Samuti osales Kaljulaid Kiievis Jalta Euroopa strateegiafoorumil, kus pidas avakõne ning osales mitmes arutelus.

Eesti ja Ukraina riigipead on varem kahepoolselt kohtunud mai keskel president Zelenski ametissevannutamise järel ning juba oktoobris tuleb president Zelenski Eestisse ametlikule visiidile.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: