Soome riigieelarve on vasakrohelise valitsuse nägu

Foto: Reuters/Scanpix

Sotsiaaldemokraat Antti Rinne lubas kohe pärast kevadist valimisvõitu ning vasakliberaalse valitsuse moodustamist, et eelmise valitsuse säästu- ja kärpepoliitikaga on nüüd lõpp. Eile esitletud eelarveprojekt tõestas, et tegemist polnud tühjade sõnadega.

Valitsus kavatseb lisada erinevaid püsikulusid miljardi euro jagu, muu hulgas tõstes kõige madalamaid pensione 600 000 soomlasel, panustades veerand miljardit eurot haridusse ning 100 miljonit eurot keskkonnakaitsesse.

Tarbija jaoks tähendab eelarve muu hulgas kütuse- ja tubaka- ning magustatud jookide aktsiisi tõusu, kuid alkoholi aktsiisitõus lükati seekord edasi.

Väiksepalgalistele kompenseeritakse tarbimismaksude tõus tulumaksu langetamisega, samas kui keskmise ehk umbes 3500-eurose sissetulekuga Soome elanike jaoks tõuseb tulumaks Maksumaksjate Keskliidu arvutuste kohaselt poole protsendi võrra 30,8 protsendini.

Vasakrohelise valitsuse eelarveprojekti on opositsioon muidugi juba käredalt kritiseerinud. Paremtsentristliku Kokoomuse juht Petteri Orpo sõnul ootab valitsust riigieelarve teemaline usaldushääletus, viimase poole aasta jooksul Soome populaarseimaks erakonnaks tõusnud Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho aga nimetas eelarvet "sotsialistlikuks".

Erapooletumad eksperdid on juhtinud tähelepanu sellele, et eelarve tulupool tugineb liiga palju ootustele tööhõive paranemisest. Kui seda ei peaks mingil põhjusel juhtuma, on ka eelarve omadega lõhki.

Soome riigieelarve kogumahuks on plaanitud 57,6 miljardit eurot ning eelarvepuudujääk on 2 miljardit eurot.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: