London: Suurbritannia ei esita Brexiti-ettepanekuid kunstlikuks tähtajaks
Ühendkuningriik teatas neljapäeval, et ei esita ettepanekuid Brexiti kokkuleppe saavutamiseks ühekski kunstlikuks tähtajaks.
"Me esitame ametlikud kirjalikud ettepanekud siis, kui me oleme valmis, mitte ühekski kunstlikuks tähtajaks, ja teeme seda siis, kui EL väljendab selgelt valmidust nendega konstruktiivselt tegeleda," ütles Briti peaministri Boris Johnsoni pressiesindaja.
Soome peaminister Antti Rinne ütles kolmapäeva õhtul, et Ühendkuningriik peab esitama EL-ist leppeta lahkumise vältimiseks konkreetsed ettepanekud septembri lõpuks või EL ei kavatse neid kaaludagi.
"Olukord Suurbritannias tundub nii minu kui Emmanuel Macroni silmis väga ebaselge ja sel põhjusel tõdesime mõlemad, et kui praegu juhtub Suurbritannias Boris Johnsonil olema mingeid ettepanekuid, siis toodagu need esile kirjalikus vormis selle kuu ehk siis septembri lõpuks," ütles Rinne.
Neljapäeva hommikul jõudiski Euroopa Komisjoni kätte pakk dokumente, mis väljendavad Suurbritannia hoiakuid Brexitiga seoses. Väidetavalt sisaldavat dokumendipakk mitteametlikku plaani Iirimaa ja Suurbritannia piiriküsimuse lahendamiseks, ametlikult Euroopa Komisjon seda välja öelnud ei ole, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Me saime Ühendkuningriigilt kätte dokumendid, mille põhjal me peame tehnilisi kõnelusi täna ja homme tolli, tööstuskaupade ja sanitaar- ning fütosanitaareeskirjade mõningate aspektide üle. Poliitilised kõnelused on ka plaanis, sest komisjoni pealäbirääkija Michel Barnier kohtub Steve Barclayga homme, reedel," rääkis Euroopa Komisjoni pressiesindaja Mina Andreeva.
Briti Brexiti-minister Stephen Barclay kinnitas neljapäeva hommikul, et kohtub reede hommikul EL-i pealäbirääkija Michel Barnier'ga.
"Peaminister naasis kõnelustelt president Junckeriga Luksemburgis esmaspäeval tagatistega, et läbirääkimisi kiirendatakse," lausus Barclay Madridis peetud kõnes.
"Ma kohtusin samal ajal Michel Barnier'ga ja kohtun temaga uuesti homme," sõnas minister.
Johnson soovib jõuda EL-iga kokkuleppele hiljemalt eelseisval Euroopa Ülemkogul 17.-18. oktoobril, et viia riik 31. oktoobril ühendusest leppe alusel välja, välistamata samas ka leppeta lahkumist.
Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi
Allikas: ERR/BNS