EL: London ei ole endiselt teinud teostatavaid Brexiti-ettepanekuid

{{1568641380000 | amCalendar}}
Foto: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Suurbritannia ei ole endiselt esitanud Brexiti lahkumisleppe Põhja-Iirimaa varuvariandile toimivaid alternatiive, teatas Euroopa Liit esmaspäeval pärast Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Briti peaministri Boris Johnsoni kohtumist.

Juncker rõhutas Luxembourg'is toimunud kohtumisel, et seaduslikult teostatavate lahenduste pakkumine on Suurbritannia kohus, kui London soovib Iiri piiri kaitsemeetmest pääseda.

Sääraseid lahendusi ei ole veel pakutud, lisas ametkond.

Komisjoni teatel kinnitas Juncker kohtumisel komisjoni jätkuvat valmisolekut ja avatust uurida, kas võimalikud ettepanekud vastaksid varuplaani eesmärkidele.

Junckeri ja Johnsoni esimene silmast silma kohtumine olulist läbimurret ei toonud, kuid Downing Street nimetas kõnelusi konstruktiivseteks.

Lisaks Johnsoni ja Junckeri kõnelustele kohtusid esmaspäeval ka EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier ja Briti Brexiti minister Stephen Barclay.

Johnson on öelnud, et London ei nõustu lahutusleppega, mis sisaldab Iiri kaitsemeedet, ega lükka lahkumist 31. oktoobrilt edasi, isegi kui see tähendab leppeta lahkumist.

Johnson: lahkumisleppe sõlmimise võimalus on hea, kuid EL peab liikuma

Boris Johnson ütles esmaspäeval, et leppega Brexiti šansid on head, kuid leppe sõlmimine vajab liikumist Euroopa Liidu poolelt.

Johnson kohtus päeva jooksul Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeri ja Luksemburgi peaministri Xavier Betteliga.

Briti peaminister jättis ühise pressikonverentsi Betteliga vahele lähedal toimunud lärmaka Brexiti-vastase protesti tõttu, kuid vestles hiljem ajakirjanikega mujal.

Kui talt küsiti lahkumisleppe võimalikkuse kohta, ütles ta: "Jah, leppe sõlmimise võimalus on hea. Jah, näen selle kuju. Kõik näevad umbes, mida on võimalik teha."

"Aga see nõuab liikumist ning kaduma peab nn kaitsemeede ehk süsteem, millega EL saab kontrollida Ühendkuningriiki pärast meie lahkumist," lisas ta.

"Kui saame selle tehtud, siis läheb asi käima."

Iiri kaitsemeede on Johnsoni ja EL-i liidrite vaidluste keskmes. Selle järgi püsiks Ühendkuningriik EL-i tolliliidus kuni Brexiti-järgse kaubandusleppe sõlmimiseni.

"Arvan, et meil on leppe sõlmimiseks praeguse ja 17.-18. oktoobri vahel täpselt õige kogus aega," lisas Johnson viitega järgmisele EL-i tippkohtumisele.

Juncker ja Johnson: Brexiti kõnelusi tuleb intensiivistada

Boris Johnson ja Jean-Claude Juncker leidsid esmaspäevasel kohtumisel, et Brexiti kõnelusi tuleb intensiivistada ning ametnikud peaksid kohtuma igapäevaselt, teatas Downing Street.

"Kohtumisel tõdeti, et arutelusid tuleb intensiivistada ning et kohtumised hakkavad peagi toimuma igapäevaselt," teatas Briti peaministri büroo pärast Luxembourg'is toimunud kohtumist.

Euroopa tööandjate lobi tegi üleskutse leppeta Brexit välistada

Euroopa tööandjate lobigrupp BusinessEurope manitses, et Ühendkuningriigi Euroopa Liidust leppeta lahkumine tuleb välistada, sest see oleks katastroof.

BusinessEurope'i direktor Markus Beyrer ütles esmaspäeval, et leppeta Brexit oleks erakordselt kahjulik EL-ile ja Ühendkuningriigile ning tooks kaasa tohutu kahju kodanikele ja ettevõtetele.

Beyrer lootis, et Johnson tuleb esmaspäeval välja uute variantidega leppega Brexiti saavutamiseks.

"Ebakindluse jätkumine järjekordse pikendusega pole kaugeltki ideaalne ega too lõplikku lahendust. Siiski tuleb katastroofilise leppeta lahkumise valguses seda varianti kaaluda, kui see on ajaliselt piiratud ja Ühendkuningriik annab selge tee leppeni jõudmiseks," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: