Johnsoni uues Brexiti-plaanis püsib Iiri piir tollikontrollita

{{1569981180000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

Briti peaminister Boris Johnson pakkus kolmapäeval välja uue Brexiti-plaani, mis ei näe ette tollikontrolli Iiri piiril.

Johnsoni plaani järgi "antakse kaupade liikumisest Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel teada deklaratsiooni kasutades". 

Füüsiline kontroll viiakse läbi kauplejate endi territooriumil, mitte Euroopa Liidu liikme Iirimaa piiril Suurbritannia koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaaga.

Briti valitsuse avaldatud plaanis öeldakse, et muudetud lepe "peab tegema kindla lubaduse vältida tollikontrolli, regulatiivset kontrolli või sellega seotud füüsilist taristut Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahelisel piiril".

Plaaniga kaasnevas kirjas Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile ütleb Johnson, et tema leppekavas ei ole nn kaitsemeedet, millega EL püüdis varasemas plaanis Iiri piiri lahti hoida. Meede jätaks Ühendkuningriigi ajutiselt seotuks EL-i tollireeglitega.

Selle leppe, milleni jõudis eelmine Briti peaminister Theresa May, lükkas Briti parlament just kaitsemeetme tõttu kolm korda tagasi.

"Väljapakutud kaitsemeede on sild eikuhugi. Tuleb leida uus tee," seisab Johnsoni kirjas Junckerile.

Johnsoni sõnul hoiab tema plaan alles suure reede rahuleppe, mis tegi lõpu Põhja-Iirimaa vägivallale. Leppe aluseks on Iiri Vabariiki ja Põhja-Iirimaad eraldava piiri avatuse põhimõte, millest Johnson tõotab kinni pidada.

Iiri piiri tollikontrolli asemel kavandatakse Johnsoni plaanis "Iiri saarele kogu saare regulatiivset tsooni", mis hõlmab kõiki kaupu, mitte ainult varasematest variantides kõlanud põllumajandustooteid ja toiduaineid.

Põhja-Iirimaa peaks selle tsooni kehtides ajutiselt täitma EL-i norme ja regulatsioone. Nii läbiksid emamaalt saabuvad põllumajandustooted läbima Põhja-Iirimaal kontrolli, "nagu näevad ette EL-i seadused".

Juncker: Briti uutes lahkumisleppe ettepanekutes on probleemkohti

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker hoiatas kolmapäeval Briti peaministrit Boris Johnsonit, et Londoni uutes lahkumisleppe ettepanekutes on probleemseid punkte, mille kallal tuleb lähipäevil veel töötada.

Juncker tunnustas positiivseid edasiliikumisi mõnedes ettepanekutes, mis Johnsoni valitsus kolmapäeval Euroopa Liidule esitas, ning kiitis peaministri püüdlusi Brexiti-kõnelusi edasi viia, teatas komisjon.

Siiski tõi Juncker komisjoni sõnul välja, et jätkuvalt on olemas mõned problemaatilised punktid, eriti mis puudutab (Iiri piiri) kaitsemeetme haldamist, mille kallal tuleb eelseisvatel päevadel veel tööd teha.

Juncker lubas telefonikõnes Johnsonile, et EL-i läbirääkijad uurivad uute ettepanekute õiguslikku teksti objektiivselt.

Johnsoni ettepanek pakub võimaluse loobuda nn Iiri kaitsemeetmest, millega tema eelkäija Theresa may nõustus, kuid mille Briti parlament kolmel korral tagasi lükkas.

"President Juncker tervitas peaminister Johnsoni otsustavust liikuda kõnelustega edasi enne oktoobrikuist Euroopa Ülemkogu ja saavutada edusamme," ütles Junckeri büroo avalduses.

"Ta tunnustas positiivset edasiminekut, eriti kõigi kaupade viimises vastavusse seadustega ja Suurbritanniast Põhja-Iirimaale sisenevate kaupade kontrolli."

Iiri piiri tollikontrolli asemel kavandatakse Johnsoni plaanis "Iiri saarele kogu saare regulatiivset tsooni", mis hõlmab kõiki kaupu, mitte ainult varasematest variantides kõlanud põllumajandustooteid ja toiduaineid.

Põhja-Iirimaa peaks selle tsooni kehtides ajutiselt täitma EL-i norme ja regulatsioone. Nii läbiksid emamaalt saabuvad põllumajandustooted Põhja-Iirimaal kontrolli, "nagu näevad ette EL-i seadused".

"Teine murekoht, mis nõuab lahendamist, on tegelikud tollireeglid," ütles Juncker Johnsoni plaani kohta.

Johnsoni ettepaneku järgi saab uus Põhja-Iiri assamblee iga nelja aasta tagant otsustada, kas kehtivat süsteemi pikendada.

"Ta rõhutas ka, et meil peab olema juriidiliselt toimiv lahendus, mis vastab kõigile kaitsemeetme eesmärkidele: hoidma ära füüsilise piiri, säilitama Põhja-Lõuna koostöö ja kogu saart hõlmava majanduse ning kaitsma EL-i ühisturgu ja Iirimaa kohta selles," rõhutati avalduses. 

Ühendkuningriik peaks lahkuma blokist 31. oktoobril. Mõlemad pooled on öelnud, et selleks peavad nad leidma leppe 17.-18. oktoobril toimuva EL-i tippkohtumise lõpuks.

Johnson ütles oma kirjas Junckerile, et ettepanekud "on alus kiiretele läbirääkimistele". Juncker jättis vastuses ukse lahti võimalusele, et pooled suudavad järelejäänud erimeelsused õigeks ajaks lahendada.

Barnier: palju tööd seisab veel ees

Palju tööd tuleb veel ära teha, ütles Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier kolmapäeval pärast brittidelt uute lahkumisleppe ettepanekute kättesaamist.

"Edasiliikumist on, kuid kui ausalt öelda, siis tuleb veel jätkuvalt palju tööd ära teha," lausus Barnier ajakirjanikele enne Euroopa Parlamendi Brexiti juhtrühmale ülevaate andmist.

Johnson: Ühendkuningriik lahkub EL-ist 31. oktoobril igal juhul

Suurbritannia on valmis lahkuma Euroopa Liidust 31. oktoobril ka lahkumisleppeta, ütles kolmapäeval Briti peaminister Boris Johnson ning ärgitas blokki kompromissile.

Johnsoni sõnul pole kahtlust, et ainus alternatiiv Brexiti ettepanekutele, mille ta kolmapäeval Brüsselile esitab, on leppeta lahkumine, vahendas BBC.

Johnson ütles Konservatiivse Partei konverentsil Manchesteris, et Brüsselile esitatav plaan on Suurbritannia poolne kompromiss, kuid ta loodab, et Euroopa Liit mõistab seda ning on samuti valmis kompromissideks.

Peaminister tunnistas, et leppeta Brexit pole see lahendus, mida valitsus soovib, kuid selleks ollakse siiski valmis.

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: