ERR Lätis: riik vajab Läti-Vene piirijoone väljaehitamiseks lisaraha

Foto: ERR

Läti ja Venemaa piirijoonest on välja ehitatud 80 protsenti, kuid töö lõpetamiseks on vaja lisaraha. Piiritara paigaldamine ja patrulliraja tegemine on mõnes piirkonnas kujunenud keerulise maastiku tõttu raskeks.

Läti ja Venemaa piiriala näeb praeguseks neli aastat toimunud maaparandus- ja ehitustööde järel teistmoodi välja kui enne. Kui varem oli seal tihe mets või võpsik ja raskelt läbitav märgala või jõed, siis nüüd saab Läti piirivalve 283-kilomeetrisest piirilõigust 220-l hõlpsamalt liikuda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koos okastraadist pealsega on tara kõrgus 2,7 meetrit ja seda on paigaldatud 93 kilomeetrit ehk pisut enam kui projektis ette nähtud. Vaja oleks aga sadakond kilomeetrit võrkaeda veel - kõike polnud maastiku eripära arvestades võimalik ette näha.

Praegu pole selgust, millal nende tööde jaoks raha leitakse. Kokku on Läti-Venemaa piiri ehitus maksnud 21 miljonit eurot. Valvetehnika selle hulka ei kuulu - seda on soetatud eraldi ja ostetakse veel.

"Ideaalis tuleks teha geoloogilised uuringud ja seejärel kavandada nii tara kui ka laudraja ehitust. Ebastabiilne pinnas võib neid paigast nihutada," märkis Läti piirivalve Vilaka osakonna insener-tehnilise talituse juht Juris Dmitrijevs.

Lätil on Venemaaga piirilepe ja piiri demarkeerimine lõpetati paar aastat tagasi.

12 meetri laiusel piiriribal saavad patrullid liikuda jalgsi, mõnes kohas ATV ja isegi autoga. Üle jõe on ehitatud mitu silda ja märgalale paigaldatud laudtee.

Otse Venemaa piiril asuvad kordonid, kus piirivalve toimkonnad saavad hõlpsasti oma lõiku jälgida ja sellel liikuda.

"Tara on paigaldatud nelja meetri kaugusele piirijoonest. Edasi on samuti nelja meetri laiune jäljekontrolli riba, kus saab fikseerida nii ebaseaduslike piiriületajate
kui ka loomade liikumist. Siis on meil kahe meetri laiune patrullirada piirivalvurite jaoks. Ja seejärel veel kahe meetri laiune vaba vaatlusala, kus koer saab jälje üles võtta," kirjeldas Dmitrijevs.

Piiri väljaehitamine on Läti statistika järgi vähendanud oluliselt ebaseaduslikke piiriületusi ning teinud piiri valvamise ülevaatlikumaks ja piirivalvurite töö lihtsamaks.

Venemaa on omapoolset piiriala puhastanud metsast, kuid jälgimis- ja patrulliradu pole sinna rajatud.

Läti-Valgevene piiri ligi 170 kilomeetrist plaanitakse 2,7 meetri kõrgune tara paigaldada 130 kilomeetrile. Sealse piiri väljaehitamise eelarve on 27 miljonit eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: