Riigikogu lükkas Laari pakutud Eesti Panga nõukogu kandidaadid tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1569311220000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Pank

Riigikogu lükkas teisipäevasel tagasi Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laari (Isamaa) esitatud otsuse eelnõu panganõukogu uute liikmete nimetamiseks. Laar ütles ERR-ile, et hakkab kohtuma riigikogu saadikurühmade esimeestega, kuid kinnitas ka, et tal ei ole plaanis mitteparteilisi eksperte nõukogus parteilastega asendama.

Salajasel hääletusel toetas riigikogu otsuse eelnõu "Eesti Panga Nõukogu liikmete nimetamine" 18 saadikut ja vastu hääletas 74 riigikogu liiget. Otsuse läbiminekuks oli vaja lihthäälteenamust.

Eesti Panga nõukogu esimees Mart Laar ütles riigikogu otsust ERR-ile kommenteerides, et see on kahetsusväärne, aga mingeid probleeme sellest ei tulene.

"Ka eitav otsus on otsus, mis näitab kätte teeotsa, kust edasi minna," ütles Laar. "Lähinädalatel asun kohtuma riigikogu saadikurühmade juhtidega, et selgitada, mis sai nende poolt ettepaneku tagasilükkamise põhjuseks ja kuulda nende konkreetseid ettepanekuid, keda esitatud kandidaatidest nõukogu koosseisust välja jätta ning keda sinna esitada. Ei maksa siiski teha illusioone, et hakkan esitatud mitteparteilisi eksperte parteilastega asendama," lisas Laar.

Reformierakond ja EKRE olid vastu

Riigikogu suurim, 34 liikmega Reformierakonna fraktsioon otsustas teisipäeval, et hääletab Laari ettepaneku vastu. Reformierakonna liikmed on teravalt kritiseerinud nii nimekirja kui ka protseduuri, kuidas Laar selle esitas. Samuti on kriitikat pälvinud see, et Laar tuli nõukogu uute liikmete nimekirjaga välja mitu kuud pärast seda, kui nende volitused olid lõppenud.

"Parlamendi esindajad peavad olema parlamendiga kooskõlastatud ja selline ülbitsemine, nagu Laar näitas komisjonis ja ka selle nimekirja esitamisega, ei ole aktsepteeritav. Ta ei sobi sellesse ametisse, see on ilmselge," kommenteeris Reformierakonna fraktsiooni liige Jürgen Ligi "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon, millel on 19 liiget, otsustas juba esmaspäeval, et hääletab otsuse vastu. EKRE on ainuke riigikogus esindatud erakond, mille liiget Laari pakutud Eesti Panga nõukogu kandidaatide seas ei ole.

"Parlament, kes tegelikult on rahva poolt valitud riigi võimu teostama ja rahapoliitika on selle üks oluline osa ja Eesti Pank oluline partner, siis mina arvan, et kui ta ignoreerib riigikogus esindatud poliitilisi jõude, siis ta tegelikult ise teeb keeruliseks koostöö parlamendiga," rääkis EKRE fraktsiooni liige Siim Pohlak.

Keskerakonna fraktsioon (25 liiget) otsustas esmaspäeval, et jätab oma liikmetele teisipäevase hääletuse vabaks, ütles fraktsiooni juht Kersti Sarapuu. Ta ei tahtnud hinnata, kuidas keskerakondlaste hääled teisipäeval võiksid jaguneda.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kutsus oma fraktsiooni Laari ettepaneku poolt hääletama, sellekohast otsust Isamaa fraktsioon vastu ei võtnud.

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon kavatseb teisipäeval otsuse poolt hääletada, ütles erakonna esimees Indrek Saar ERR-ile. Küll aga toetavad sotsiaaldemokraadid Reformierakona soovi täpsustada Eesti Panga nõukogu liikmete nimetamise protseduuri, lisas Saar.

Eesti Panga nõukogu senisesse, VII koosseisu kuuluvad lisaks Laarile veel Liina Tõnisson, Kaie Kerem, Urmas Varblane, Kalev Kallo, Jaanus Tamkivi (Reformierakond), Enn Listra ja Rein Minka. Laar ettepaneku kohaselt vahetuksid nõukogus kaks liiget - Kallo ja Tõnisson, kelle asemele ta esitas Enn Eesmaa (Keskerakond) ja Ivari Padari (SDE). Samas oleks Refomierakond soovinud Tamkivi asemel nõukogusse Andres Sutti.

Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest tulenevalt arutati otsuse eelnõu ühel lugemisel ning selle vastuvõtmiseks oli vajalik poolthäälteenamus. Hääletus oli salajane. Riigikogul ei ole õigust otsuse eelnõu muuta, vaid ainult otsustada, kas seda toetada või see tagasi lükata.

Eesti Panga nõuikogu liikmete volitused lõppesid juba veebruaris, kuid nõukogu esimees Laar esitas nõukogu uue koosseisu riigikogule alles juunis.

Laari volitused Eesti Panga nõukogu esimehena lõppevad 12. juunil 2023. Eesti Panga Nõukogu esimehe või liikme võib Eesti Panga seaduse alusel tagandada ainult süüdimõistva kohtuotsuse jõustumisel.

Kokk: Eesti Panga seadust tuleb muuta

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, Isamaa poliitik Aivar Kokk ütles hääletusele eelnenud arutelus, et tema hinnangul ei järginud Laar nõukogu liikmeid nimetades head tava ning sellise olukorra ärahoidmiseks tuleks muuta Eesti Panga seadust.

"Minu seisukohalt on see hea tava rikkumine - seda eelkõige selles osas, et nõukogu liikmeid ei esitatud õigeaegselt ning samuti seetõttu, et nõukogu liikmete kandidatuure pole erakondadega arutatud," ütles Kokk riigikogus. Praegune olukord nõuab väga selgelt Eesti Panga seaduse avamist selle täpsustamiseks, ütles Kokk.

Kokk tunnistas, et Eesti Panga seaduses ei ole sätestatud, millal panga nõukogu esimees peab uued nõukogu liikmete kandidaadid nimetama. "Kahjuks ei osatud eelmisel sajandil seda seadust tehes sellist olukorda ette näha," tõdes ta. Kokk märkis, et Laar olevat põhjendanud viivitust kandidaatide nimetamisel sellega, et soovis oodata ära uue riigikogu koosseisu ametisse astumise. Samas tunnistas Kokk, et Laar ei ole tema teada ühegi riigikogus esindatud erakonnaga panganõukogu liikmete osas konsulteerinud.

Koka sõnul on väljapääs seaduse muutmises.

"Kindlasti järgmisel töönädalal rahanduskomisjon võtab Eesti Panga seaduse laua peale ja vaatab seda sellisena, et selliseid situatsioone rohkem ei saaks siin parlamendis tekkida," rääkis Kokk.

Tema hinnangul võiks tulevikus olukorras, kus panga nõukogu esimehe ettepanekud on riigikogus maha hääletatud, määrata Eesti Pangale uue nõukogu parlament ise.

Toimetaja: Mait Ots, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: