Hongkong peatas kogu raudteeliikluse

Foto: SCANPIX / REUTERS

Hongkongis on peatatud kogu raudteeliiklus, ka rongiliin lennujaama, edastas raudteefirma MTR Corporation avalduses. Hongkongis jõustus laupäeval seadus, mis keelab maskide kandmise. Maskikeelu vastastes meeleavaldustes on vigastada saanud vähemalt 30 inimest.

Ettevõtte teatel suleti rongiliinid seoses vägivaldsete protestidega, mille käigus vandaalitseti muu hulgas metroojaamades.

Tõsiselt sai haavata 14-aastane poiss, keda politsei väidetavalt tulistas. Politsei teatel olid korrakaitsjad tõepoolest sunnitud meeleavaldajate pihta tule avama, kuna protestijad ründasid kambaviisi üksikuid politseinikke. Tegu on juba teise tulistamisest saadud haavaga sel nädalal. Teisipäeval tulistas politseinik 18-aastast meeleavaldajat lähedalt rinda.

"Pärast vägivalla lahvatamist mitmetes piirkondades peab teenindav personal kõigepealt tagama iseenda turvalisuse ja alles siis saavad nad minna kahjustatud jaamadesse, et hinnata kogu kahju ulatust ja alustada remonditöödega," selgitati avalduses.

Raudteeliikluse taasavamise võimaluist kaalutakse uuesti hiljem päeval.

Hiina avaldas reedel toetust Hongkongi erihalduspiirkonna otsusele keelata näomaskid ning nimetas seda hädavajalikuks meetmeks.

"Praegune kaos Hongkongis ei saa lõputult jätkuda," ütles Hiina keskvalitsuse Hongkongi ja Macao asjade büroo pressiesindaja Yang Guang.

Hiina erihalduspiirkonnas neljandat kuud kestvatel demokraatiameelsetel protestidel on näokatete kandmine tavaline, sellega loodetakse tuvastamatuks jääda, kuid pisargaasi ja politsei kummikuulide eest kaitstakse end ka kollaste kiivrite, kaitseprillide ja respiraatoritega.

Analüütikud hoiatavad, et otsus kasutada koloniaalajast pärit eriolukordade seadust loob ohtliku pretsedendi. Seadus pärineb 1922. aastast, mil võimud üritasid maha suruda meremeeste streiki.

Hiina lubas 1997. aastal Hongkongi taas enda kontrollile allutades jätta piirkonnas kehtima tähtsad Briti võimu aegsed põhimõtted nagu sõltumatu kohtuvõim ja sõnavabadus.

Samas leiavad paljud, et Hongkongi võimud on Hiina keskvalitsuse survel neid õigusi ja vabadusi viimastel aastatel oluliselt piiranud.

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: