Kaja Kallas: Sõnamurdjate eelarve annab maksukaosele hoogu juurde

{{1570801080000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles erakonna volikogul peetud kõnes, et valitsuskoalitsiooni esimese eelarvega tutvudes on selge, et tegemist on sõnamurdjate eelarvega, kus valimiste eel antud magusatest lubadustest järjepanu taganetakse.

"Teadus-arendustegevuseks peaministri allkirjaga lubatud üks protsent SKTst, 100-eurone erakorraline pensionitõus, millest jäi järele ainult 1.40, põllumeeste top-up toetus või teede-ehitus nii põhi- kui kohalikel maanteedel jäävad ära," loetles Kallas.

"Kui enne valimisi oli kõik üle ja raha voolas eelarvest kui küllusesarvest, siis pärast valimisi avastas valitsus, et järsku on kõik puudu, kuigi nii peaminister kui rahandusministri kohta hoidnud erakond jäid valitsusse alles. See pole lihtsalt usutav," märkis Kallas.

Kallase sõnul on eelarvest näha, et Jüri Ratase loodud maksukaos üha hoogustub. "Üha rohkem inimesi saab suurema maksuga karistatud, sest teatavasti võtab Jüri Ratase tehtud maksusüsteem keskklassi palgatõusust 31 protsenti. Pole siis ime, et eelarves raporteeritakse üksikisiku tulumaksu laekumiste 25 protsendilisest tõusust," ütles Kallas.

"See raha võetakse muuhulgas nende tublide õpetajate, päästjate ja politseinike taskust, kelle palgatõusuks leidis valitsus vaid 2.5 protsenti, mis jääb alla ka hinnatõusule," lisas ta.

Kallas ütles veel, et Reformierakond teeb eelarvele kindlasti muudatusettepanekud, mis toetavad teadus-arendustegevuse rahastamise tõusu, keskmise pensioni tulumaksuvabastust, eestikeelsele haridusele üleminekut, õpetajate palkasid, kohalike teede rahastamist ja riigi IT võimekuse tõstmist.

Kallase hinnangul laguneb valitsus enne järgmisi riigikogu valimisi

Kaja Kallase hinnangul võib valitsuse koosseis vahetuda enne järgmisi riigikogu valimisi.

"Poliitikas võivad asjad muutuda päevadega, tundidega. Ma usun, et selle valitsuse enehävitusnupp on kohalike valimiste paiku. Aga me siiski loodame, et suudame selle valitsusvahetuse varem esile kutsuda," rääkis Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

Kohalikud valimised on 2021. aastal ning reedesel volikogu koosolekul räägitigi nendeks valmistumisest.

"Plaanis on meil mitmeid koolitusi. Erakonnakaaslaste harimist, programmide kirjutamist, inimestega suhtlust ja mis kõige tähtsam - tuleb valijatele oma sõnumit tutvustada," rääkis Reformierakonna peasekretär Erkki Keldo.

2021. aasta on ka presidendivalmiste aasta. Keldo sõnul on täna veel vara öelda seda, kas Reformierakond esitab oma presidendikandidaadi ja kes võiks Reformierakonna kandidaat olla.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Anne Raiste, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: