Veteranpoliitik Adams: infotunnis pole vaja peaministril niisama passida

Nelja riigikogu koosseisu kuulunud Jüri Adams peab arusaamatuks, et infotunnis istub saadikute ees minister, kellelt midagi ei küsita. Samuti ei peaks tema sõnul alati kolmapäeviti kohal olema peaminister, kuigi seadus seda ette näeb.

"Selline olukord tundub natukene jampslik ja täiesti arusaamatu," rääkis Adams esmaspäeva hommikul Vikerraadio hommikuprogrammile antud usutluses.

Postimees kirjutas, et reformierakondlased ja sotsiaaldemokraadid on juba kolmes riigikogu infotunnis boikoteerinud peaminister Jüri Ratast, kellele ei anta sõna, kuid kes peab ometi iga kord kohale tulema. Opositsioon ei välista, et samas vaimus jätkatakse.

Eelmine riigikogu koosseis muutis riigikogu töö- ja kodukorra seadust ning kolmapäevast infotundi pikendati ühelt tunnilt kahele.

"Sest alati oli küsimusi rohkem, kui ühe tunni sisse mahtus," tähendas Adams. "Kuid niisugust asja, et kohal peaks istuma minister, kellele küsimusi ei ole, pole varem olnud."

Adams lausus, et tema ei loe muudetud seadusest välja, et peaminister või keegi teine peab istuma saadikute ees kaks tundi, kui talle küsimusi ei ole.

"Jüri Ratas võiks välja ütelda, et tema ilmaasjata kohale ei tule. Valitsuse jurist või õiguskantsler, kes tunnevad seaduste nüansse, võiksid põhjendada, et pole vaja kohale tulla, ja lõpuks on valitsuskoalitsioonil riigikogus häälteenamus. Kui koalitsioon ei taha, et peaminister seal asjata istuks, siis nad saaksid seadust muuta," rääkis Adams.

Adamsi sõnul ei esita opositsioonisaadikud Ratasele küsimusi seetõttu, et viimane on väga hea vastaja.

"Ratas oskab vastata niivõrd hästi, et talle küsimuse edastaja ei saa poliitilist plusspunkti, vaid peale jääb Jüri Ratas. Tõenäoliselt seetõttu ei peeta otstarbekaks anda talle tribüüni, kust ta saaks avalikkusele positiivset sõnumit edastada," rääkis Adams. "Ratas vastab ümmarguselt ja teadlikult, tema vastused pole mõeldud küsijale, vaid pigem rahvale ja avalikkusele, ning ta saab sellega väga hästi hakkama. Vastamise stiiliga ärritab ta opositsiooni."

Adams nentis, et igal pool maailmas on parlamendi infotund pigem etendustribüün, kui lihtsalt info saamiseks korraldatud aruteluformaat.

"Aeg kui lihtsalt infot sooviti, jääb ajastusse, mis oli enne massimeediat. Kuid elava poliitilise kontakti vajadus on inimestel alles ja valijad tahavad näha valitsuse liikmeid."

Marko Pomenants: peaminister on kohal, kuna küsimusi tekib ka jooksvalt

Nelja riigikogu kooseisu kuulunud Isamaa liige Marko Pomerants ütles ERR-ile, et peaminister peab infotundi kohale tulema, kuna lisaks registreeritud küsimustele võib nende ammendumisel ka kohapeal küsimusi algatada, kui registreeritud küsimused on otsas. "See pole küll seaduses reguleeritud, aga see on tava."

Seaduses on kirjas, et infotunnis osalevad peaminister või teda asendav minister ning peaministri määratud ministrid. "Seega võib peaminister ka üksi tulla, kui ta teisi kaasa ei määra. Mis siis? Riigikogu liikmed ei ilmu kohale? Pikema infotunni formaadi eeskõnelejad eelnõu menetlemise ajal olid reformierakondlased, kes soovisid sisulisemat arutelu," rääkis Pomerants.

Kui peaministrilt ei küsita, saab ta Pomerantsi sõnul rahulikult järgmiste kohtumiste memosid lugeda. "Riigikogulased lihtsalt raiskavad ära neile seadusega tagatud võimaluse. Kui Taavi Rõivase valitsust umbusaldati, siis eelnes sellele infotund. Taavi Rõivaselt ei küsitud midagi, mina vastasin sõnniku aunatamise kohta," märkis Pomerants.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: