Läti järgmise aasta eelarves on kulusid esmakordselt üle 10 miljardi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1573785780000 | amCalendar}}
Foto: Ragnar Kond/ERR

Läti parlament kiitis neljapäeval heaks Läti 2020. aasta eelarvekava, mis kätkeb esmakordselt kulutusi üle 10 miljardi euro piiri.

Saadikud hakkasid eelarvepaketti arutama kolmapäeva hommikul, töötasid keskööni ning jätkasid neljapäeva hommikul. Oodati, et aruteludes tehakse paus ning eelnõu pannakse hääletusele reedel, kuid seda ei tehtud ning hääletus toimus päev varem.

Opositsioon protestis debati lühendamise otsuse vastu saalist minema kõndimisega ning hääletusele nad ei tulnud.

Lõpuks toetas eelarvet 57 saadikut, teised ei hääletanud.

Kava järgi kulutab valitsus järgmisel aastal 10,001 miljardit eurot ning riigikassasse peaks tulusid laekuma 9,89 miljardit eurot.

Eelarve võimaldab tõsta tulumaksuvaba miinimumi, vanaduspensioni ja invaliidsustoetust. Maksudest tõuseb uuest aastast vaid hasartmängumaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lisaraha saavad kõik valdkonnad. Arstid võitlesid protestidega välja poole neile lubatud palgatõusust. Streigiähvardus jääb aga jõusse.

"Kõik saavad aru, et tervishoius on raha vähe. Seimi komisjoni nimel kinnitan, et läbirääkimised riigi kõrgeimate ametiisikute ja meditsiinitöötajate vahel jätkuvad. Kõik komisjoni istungid on avalikud ja neis võivad osaleda kõik soovijad," rääkis seimi sotsiaal- ja tööhõivekomisjoni esimees Andris Skride.

Peaminister Krišjanis Karinš ütles, et eelarve võimaldab jätkata kõigi olulisemate reformidega nii omavalitsustes, hariduses, meditsiinis kui ka rahanduses. Siingi on Lätis oodata muutusi.

"Finants- ja kapitaliturgude komisjoni nõukogu on vahetunud: seim on ametisse kinnitanud selle esimehe ja ühe kahest asetäitjast. Kuid seimil tuleb tööd jätkata ja kinnitada teine asetäitja. Detsembris peab aga parlament ametisse nimetama Läti panga uue presidendi," selgitas Karinš.

Läti viie partei koalitsioon on näidanud seni head töövõimet, kuigi kõik hääletused seimis ja ka valitsuses pole üksmeelsed olnud.

Võrreldes tänavuse eelarvega kasvavad järgmise aasta kulud 717,1 miljonit ning tulud 610,1 miljonit.

Toimetaja: Merili Nael, Ragnar Kond

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: