Viimsi vallandas väärkohtlemisjuhtumite tõttu Haabneeme kooli juhi

{{1574168100000 | amCalendar}}
Foto: Haabneeme Kool

Viimsi vallavalitsus ütles erakorraliselt üles Haabneeme kooli juhi Sirje Toomla töölepingu, põhjendades seda koolis aset leidnud süsteemsete väärkohtlemise juhtumitega. Väidetavalt kasutas üks algklasside õpetaja õpilase suhtes korduvalt füüsilist vägivalda.

"Meile on teatavaks saanud kahetsusväärsed süsteemsed väärkohtlemise juhtumid Haabneeme koolis, mis ulatuvad tagasi eelmise aasta novembrisse ja millest koolijuht ei ole tööandjat ehk vallavalitsust õigeaegselt teavitanud, et nende juhtumitega koheselt ja õiguspäraselt tegeleda," ütles Viimsi vallavanem Laine Randjärv.

"Tegime meile saabunud info põhjal kohe ka politseile kuriteoteate, mille põhjal on tänaseks algatatud kriminaalmenetlus," ütles Randjärv vallavalitsuse pressiesindaja vahendusel. "Kuna menetlus on käimas, ei saa detaile praegu täpsemalt kommenteerida ega avaldada. Asjaga tegeleb edasi prokuratuur."

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas 7. novembril kuriteoteate alusel kriminaalmenetlus, teatas prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas. "Teates kirjeldatud info järgi võib üks algklassi õpetaja olla aasta vältel mitmel korral lükanud ja tõuganud oma õpilasi ning sellega neile valu põhjustanud." Praegu ei ole õpetajale veel kahtlustust esitatud, esmalt kuulatakse üle kannatanud.

Sirje Toomla ütles ERR-ile, et üks õpetaja kasutas sel sügisel kolmel korral õpilase suhtes füüsilist vägivalda. Esiti tegi Toomla enda sõnul sellele õpetajale suulise hoiatuse, hiljem aga vallandas ta. Täpsemalt ei soostunud Toomla juhtunust rääkima. Töölt vabastamine tuli Toomlale ootamatult, kui vallavalitsus ta teisipäeval välja kutsus ja töölepingu lõpetamisest teatas.

Randjärve sõnul on keeruline kinnitada, kas väärkohtlemise juhtumeid on teadlikult varjatud või ei võetud ametialase hooletuse tõttu jäetud meetmed olukorra lahendamiseks tarvitusele. "Igal juhul vastutab koolijuht siinkohal sajaprotsendiliselt," ütles Randjärv. "Meile laekunud info oli õõvastav ning ei jätnud võimalust jätta sellele reageerimata."

Vald esitas kuriteoteate politseile oktoobris ja seda samal päeval, kui asjaolud vallavalitsusele teatavaks said.

"Koolis turvalise õppe- ja töökeskkonna tagamine on valla jaoks absoluutne prioriteet ja eelkõige on see vallavalituse poolt ametisse määratud koolijuhi igapäevane ülesanne – tagada turvalisus ja teavitada tööandjat koheselt juhtumitest, mis seda turvalisust võivad ohustada. Sirje Toomla koolijuhina on siin jätnud ametialased kohustused kahetsusväärselt täitmata, mistõttu ei saa me lubada tal koolijuhina jätkata," ütles Randjärv.

Vald kuulutab konkursi uue direktori leidmiseks välja tuleval nädalal.

Sirje Toomla töötas Haabneeme kooli direktorina alates 2014. aasta juulist.

Õpetajad ja hoolekogu toetavad direktorit

Kooli õpetajad ja hoolekogu esimees kinnitavad, et toetavad direktorit ning ei ole nõus tema vallandamisega.

"Minu arvates on asjade käik valepidi. Kui on tekkinud usalduskriis, siis on ju loogiline, et minnakse läbi rääkima ehk võetakse kokku kõik huvigrupid - õpetajad, kooli juhtkond, lastevanemad - ja räägitakse probleemist. Mis praegu juhtus, on see, et vald omamata informatsiooni lihtsalt võimupositsioonilt toimetab," rääkis Haabneeme kooli hoolekogu esimees Antoon van Rens "Aktuaalsele kaamerale".

"Me ei saa tolereerida vägivallajuhtumeid. Sellel on nulltolerants. Me peame kindlasti läbirääkimisi kooli juhtkonnaga, seal peab leidma asenduse, kuni kuulutatakse välja konkurss ja leitakse uus juht. Eks me konstruktiivselt tegustseme. Praeguse seisuga on ilmselt emotsioonid laes ja tegelikult tuleks asja vaadata ratsionaalselt," kommenteeris Randjärv.

Ministeerium: direktor oleks pidanud teavitama politseid

Haridusministeerium Haabneeme koolis juhtunust teadlik ei olnud ning nende andmetel toimub kehalisi väärkohtlemisi Eesti koolides üliharva.

Ministeeriumi koolivõrgu peaeksperdi Jürgen Rakaselgi hinnangul ei käitunud Haabneeme kooli direktor Sirje Toomla juhtunud olukorras korrektselt.

See, kas kool teatab koolipidajat taolisest juhtumist, pole Rakaselgi sõnul esmatähtis.

"Kui koolis on tõenäoliselt toime pandud mõni kuritegu, siis esimese asjana tuleks teavitada politseid. See ei ole koht, kus saaks sekkuda või üldse kaaluda seda plaani, et ma võiksin kuidagi tööõiguslike meetmetega, jutuajamisega või mingil muul viisil seda olukorda lahendada. Kui on kahtlus kuriteos, me räägime kuriteo kahtlusest, siis igal juhul on esimene hindaja olukorra tõsidusele politsei," selgitas Rakaselg "Aktuaalsele kaamerale".

Haridusminister Mailis Reps ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tal on esialgu väga raske juhtumile hinnangut anda, sest ministeeriumil ei ole veel täit informatsiooni. Küll aga rõhutas ta, et vägivald õpilase suhtes on lubamatu.

Saatejuhi küsimusele, kas pinged koolis võivad olla seotud sellega, et koolimaja on ülerahvastatud, ei osanud Reps samuti esialgu vastata.

"See on ka põhjus, miks täna ministeerium püüab leida täit informatsiooni. Igasugune kiusujuhtum, rääkimata vägivallast - seal on selge hukkamõist. Mis puudutab kooli juhtkonna ja valla suhteid, siis ka meile tuli see sisu väga kiiresti, et seal on natuke pikemaaegne konflikt ja võib-olla suhtlus pole olnud nii kahepoolne kui peaks olema," rääkis Reps.

"Saan aru, et juhtumid on olnud enam kui aasta tagasi, kool on omajagu reageerinud ja kui nüüd vald teeb aasta hiljem mingi otsuse, siis tundub, et kooli seltskond - lapsevanemad, õpetajad, osad vanemad õpilased - leiab, et see on natuke laiem küsimus. Täna on minul raske kommenteerida," lisas ta.

Ametiühing: Viimsi juhid eirasid teateid vägivaldsest õpetajast

Haabneeme kooli ametiühingu usaldusisiku Proomet Torga sõnul eirasid vallajuhid korduvalt kooli teateid vägivallatsevast õpetajast ning vallandasid kooli direktori Sirje Toomla pärast seda, kui too palus valla juristilt abi vägivallatsenud õpetaja juriidiliselt korrektseks ametist vabastamiseks.

Torga sõnul kohtusid 23. oktoobril vallavalitsuses haridusküsimustega tegelev abivallavanem Georg Aher, Haabneeme kooli juhtkond, koolis vägivallatsenud õpetaja ja tema klassi lapsevanemad ning kohtumisel arutati teemad läbi. "Vald oli informeeritud ja vallaametnikud soovitasid koolil leida lepitus vägivallatsenud õpetajat vallandamata. Ja nüüd kui direktor otsustas õpetaja vallandada, selgus, et informatsioon on nende [Viimsi valla juhtide] jaoks "õõvastav"," rääkis Torga BNS-ile.

Randjärv ütles, et väärkohtlemise juhtumid ulatuvad eelmise aasta novembrisse, aga koolijuht ei ole vallavalitsust neist õigeaegselt teavitanud.

Torga ütles aga, et Haabneeme kooli direktor Sirje Toomla ei varjanud väärkohtlemist ja teavitas valda õigeaegselt.

"Koolis vägivallatses noor õpetaja, kes ei saanud tööga hakkama," rääkis Torga. "Meil on koolis noore õpetaja toetamise süsteem, on mentorid, kes jälgivad õpetaja tööd ja nii edasi. Siis kui ilmnes, et noorel õpetajal on oskustes ja hariduses puudujääke, siis koheselt tegelesime sellega. Ja nüüd see valla väide, et just said teada ja informatsioon on õõvastav. Vald oli juba ammu kursis ja leidis, et on vaja lepitada õpetajat, lapsi ja lapsevanemaid. Ja polegi nagu probleemi ning toimus mitu koosolekut."

"Nüüd peale seda kui direktor otsustas selle õpetaja vallandada ja pöördus valla poole, et kas ta saaks valla juristilt abi, kuidas seda protseduuriliselt õigest teha, siis käivitati protsess, et üllatus-üllatus mis kõik siin toimub. Vallast öeldi direktorile, et ta peab ise hakkama saama ja valla jurist teda ei toeta," rääkis Torga.

Haabneeme kooli kunstiõpetuse õpetaja ja ametiühingu usaldusisiku Proomet Torga sõnul on Toomla vallandamise taga vallajuhtide tähelepanu juhtimine ülerahvastatud koolihoonele. Torga sõnul on kogu kool koos kaks aastat tagasi valminud juurdeehitusega projekteeritud 504 lapsele, aga praegu on koolis lapsi 668.

"Tänavu septembris juhtis direktor sellele tähelepanu ja ka õpetajad on rahulolematud, sest ka töötingimused on ebanormaalsed. Kui midagi peaks juhtuma, siis on 164 last rohkem. Juhtub midagi, kool on ülerahvastatud. Oktoobris püüdsid kooli töötajad ka vallavanemale probleemi selgitada," rääkis Torga.

"Tegelikult on see valla kahe haridusametniku tegemata töö tänase seisuga, sest ega lapsed ei kasva nagu seened, et sügisel on neid palju ja enne neid pole. Ja see, kui direktor julges öelda, et selle probleemiga on vaja tegeleda, siis hakati direktorit süsteemselt kiusama. Just nende kahe vallaametniku poolt. Väga lihtne. Vallandamine noore õpetaja vägivallatsemise pärast on otsitud põhjus. Ja kiiresti saadeti teade ajakirjandusse - see on räige," rääkis Torga. "Vald on teinud väga osava PR artikli õigustamaks oma sigatsemist ja tegemata tööd."

Torga märkis, et koolijuhi Sirje Toomla tervis halvenes teisipäeval pärast vallavalitsuses käimist märgatavalt. "Hommikul kutsuti ta valda, seal öeldi, et kirjutagu alla. Toomla tahtis mõtlemisaega ja kui tagasi tuli, hakkas tal reaalselt paha," sõnas ametiühingu usaldusisik.

 

 

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Anne Raiste

Allikas: BNS-ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: