Venemaa poolt Ukrainale tagasi antud laevadest on kadunud isegi WC-potid

Üks tagasi saadetud laevadest Otšakivi sadamas 20. novembril.
Üks tagasi saadetud laevadest Otšakivi sadamas 20. novembril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ukraina merevägi teatas, et kolm Venemaa poolt Kertši väinas hõivatud laeva, mille Moskva selle nädala alguses Ukrainale tagasi andis, on väga halvas seisus. Laevade olukord tuleneb sellest, et Venemaa kontrolli all olles on laevade küljest lahti monteeritud praktiliselt kõik, mida võtta andis, muuhulgas ka tualettpotid.

Mereväe ülem viitseadmiral Ihor Vorontšenko märkis, et halva seisu tõttu tuli kolme laeva - suurtükipaate Berdjansk ja Nikopol ning puksiirlaeva Janõ Kapu - vedada teiste laevade järel ning seda tuleb teha aeglaselt, vahendasid Unian, Raadio Vaba Euroopa ja Reuters.

"Nad ei saa iseseisvalt liikuda. Venelased rüüstasid neid - võtsid isegi lambid, pistikupesad ja tualettpotid. Me näitame kogu maailmale, milline Vene barbaarsus neist üle on käinud," rääkis Vorontšenko.

Laevad jõudsid Mõkolajivi oblastis asuvasse Otšakivi sadamasse 20. novembril. Ukraina meedia teatel on laevadel märke sellest, et detailid, mida pole õnnestunud lahti monteerida, on sageli lihtsalt ära lõhutud.

Venemaa hõivas kolm Ukraina laeva 2018. aasta 25. novembril Kertši väinas. Ukraina ja lääneriigid on intsidenti nimetanud rahvusvahelise õiguse rängaks rikkumiseks, Venemaa omakorda käsitles juhtumit kui ebaseadusliku piiriületuse katset.

Ukraina oli pikemat aega avaldanud soovi, et Venemaa peaks enne järgmisel kuul toimuvat Normandia neliku tippkohtumist tegema hea tahte avalduse ja laevad Kiievile tagasi andma.

Laevade meeskonnad vabanesid Venemaa vanglast septembri alguses toimunud ulatusliku vangidevahetuse käigus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: