Eesti-Soome gaasitoru merealune osa täideti esimest korda gaasiga

Balticconnectori meretoru maaletõmbamine.
Balticconnectori meretoru maaletõmbamine. Autor/allikas: Elering

Eleringi teatel on Eesti-Soome gaasiühenduse merealune osa täidetud maagaasiga, mille tulemusel on esmakordselt ajaloos kahe riigi gaasisüsteemid omavahel ühendatud ja olemas võimalus gaasi kahesuunaliseks transpordiks.

Tänavu suvel paigaldatud merealune gaasitoru tühjendati teisipäeval lämmastiku abil õhust, täideti kolmapäeval maagaasiga ning tänaseks on tõstetud rõhk 14 000-kuupmeetrise mahuga torus minimaalse töörõhu ehk 30 baarini. Balticconnectori Eesti maismaaosa täideti gaasiga juba 23. oktoobril ning gaasi sisse laskmiseks 21 000-kuupmeetrise mahuga torusse kulus kaks päeva, edastas Elering pressiteates.

Lähematel nädalatel toimub Eesti-Soome-Läti gaasiühenduse katsetamine ning turu käsutusse läheb Balticconnector uue aasta 1. jaanuarist nagu varem planeeritud.

Balticconnectori merealuse osa pikkus Paldiskist kuni Inkooni Soomes on 77 kilomeetrit. Maapealse osa pikkus on Eestis 55  ja Soomes 21 kilomeetrit. Eesti-Läti gaasiühendus muutus ümberehituste käigus kahesuunaliseks.

Eesti-Soome gaasiühendus koos Eesti ja Läti vahelise ühenduse tugevdamisega maksab kokku ligikaudu 300 miljonit eurot ja Euroopa Liit kaasrahastab projekti enam kui 200 miljoni euroga.

Tänu Balticconnectorile paraneb maagaasi varustus- ja tarnekindlus nii Eestis, Soomes kui teistes Balti riikides. Samuti tekib Soomet ja Balti riike hõlmav gaasiturg, mis toob tihedama konkurentsi ja paremad hinnad tarbijatele. Lisaks paraneb integreeritus Euroopa Liidu ühtse turuga, kui valmib Leedu-Poola gaasiühendus GIPL, märgiti pressiteates.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: