Johnson: valimistulemused annavad tooridele Brexitiks tugeva mandaadi

{{1576212420000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Briti peaminister Boris Johnson ütles ööl vastu reedet, et briti rahvas andis parlamendivalimistel tema konservatiivide valitsusele uue võimsa mandaadi Brexiti elluviimiseks ja riigi ühendamiseks.

Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust ettenähtud ajal 31. jaanuaril, lubas Johnson reedel.

Ta mõistis hukka üle kolme aasta kestnud jagelused Brexiti üle ja ütles: "Me teen kogu sellele lollusele lõpu ning me saame Brexiti 31. jaanuariks tehtud, ei mingeid kuisid ega agasid."

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel ütles reedel, et Euroopa Liit on pärast Briti peaministri Boris Johnsoni kindlat valimisvõitu valmis Ühendkuningriigiga kaubanduskõnelusi alustama ja Euroopa prioriteete kaitsma.

"Minu seisukoht on selge: me oleme valmis. Oleme otsustanud, mis on meie prioriteedid," ütles Michel EL-i tippkohtumisele saabudes.

Ühenduse liidrid arutavad kohtumisel Ühendkuningriigi valimiste tulemusi ja sellest johtuvat ning brittide lahkumist EL-ist 31. jaanuaril.

Lävepakuküsitlus ja osalised valimistulemused näitavad, et konservatiivid liiguvad ajaloolise võidu suunas. Johnson ise võitis parlamendikoha Londoni lääneosas Uxbridge'i valimisringkonnas.

Brexiti tühistamist pooldavate liberaaldemokraatide liider Jo Swinson kaotas Šotimaa lääneosas East Dunbartonshire'i valimisringkonnas oma parlamendikoha, jäädes alla SNP kandidaadile.

Johnson kutsus Brexitiga ühele poole jõudma

Briti peaminister Boris Johnson kutsus reedel pärast konservatiivide valimisvõidu kinnitust jõudma Suurbritanniat Brexitiga ühele poole. 

"Ma ärgitan kõiki lõpetatust leidma ning laskma tervenemisel alata," ütles ta kõnes Downing Streetil pärast valimistulemuste lõplikku selgumist, millega konservatiivid saavutasid parlamendis 80-kohalise edu. 

"Pärast viit nädalat, ausalt öeldes, häältekogumist, vajab see riik puhkust vaidlustest, poliitikast ja alalist puhkust Brexiti üle vaidlemisest," sõnas ta. 

Johnson lubas, et ei ignoreeri EL-i jäämist pooldavate brittide positiivseid tundeid Euroopa suhtes. 

"Nüüd on õige aeg, täpselt siis, kui me astume EL-ist välja, lasta neil tunnetel taas väljenduda," ütles Johnson. 

Uus partnerlus Euroopaga on järgmise aasta prioriteediks, ütles peaminister, kuid rõhutas, et paljusid valijaid motiveerisid siseriiklikud probleemid, iseäranis tervishoiusüsteem. 

"Ma usun, tegelikult ma tean, et suurem enamus Briti elanikest peab prioriteediks praegu keskendumist riiklikule tervishoiusüsteemile (NHS)," ütles ta.  

"Me kavatseme ühineda ja tõusta uuele tasemele, ühendades täielikult selle uskumatu Ühendkuningriigi," ütles ta. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: