Saksa valitsusparteid soovivad Hezbollah' keelustamist Euroopa Liidus

Hezbollah' võitlejad marssimas.
Hezbollah' võitlejad marssimas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Saksamaa valitsusparteid kutsuvad keelustama Liibanoni šiialiikumist Hezbollah ja leiavad, et see tuleks kanda Euroopa Liidu terrorirühmituste nimekirja.

Liidukantsler Angela Merkeli konservatiivide parlamendifraktsiooni pressiesindaja Mathias Middelberg ütles, et neljapäeval esitatakse koos sotsiaaldemokraatidega parlamendile sellekohane resolutsioon.

"On lubamatu, et Hezbollah peab Lähis-Idas Iisraeli vastu terrorivõitlust, mida rahastatakse muuhulgas ülemaailmse kuritegevusega," ütles ta avalduses. "Lähtudes Saksamaa erilisest vastutusest Iisraeli ees kutsume valitsust keelama Saksamaal igasuguse Hezbollah' tegevuse."

Praegu on EL-is keelatud terrorirühmituste nimekirjas Hezbollah' sõjaline tiib, sinna ei kuulu aga poliitiline, mis on olnud viimastel aastatel Liibanoni valitsuses.

"Poliitilise ja sõjalise tiiva eristamisest tuleks loobuda, ja EL-i terrorinimekirja tuleks kanda Hezbollah tervikuna," ütles Middelberg. "See võimaldaks külmutada Hezbollah' varad Euroopas senisest laiemalt."

Veel ei ole teada, kas resolutsioon ajendab valitsust Hezbollah'le täiskeeldu taotlema, aga see on tõenäoline, sest sammu toetavad nii valitsus- kui opositsioonierakonnad.

Saksa välisminister Heiko Maas tunnistas, et Hezbollah' sidemed Liibanoni valitsusega muudavad poliitilise tegelikkuse Liibanonis väga keeruliseks, aga see ei tohiks takistada Saksamaad kasutama kõiki seaduslikke vahendeid Hezbollah' kuritegeliku ja terroristliku tegevuse takistamiseks.

"Hezbollah eitab Iisraeli õigust eksisteerida, ähvardab vägivalla ja terroriga ning suurendab pidevalt oma raketiarsenali," ütles Maas.

Liibanonis kuulub Hezbollah peaministri kohusetäitja Saad Hariri valitsusse, mis astus 29. oktoobril massimeeleavalduste survel tagasi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: