Iisrael ja Hezbollah tulistasid teineteist üle Liibanoni piiri

{{1567356660000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Iisraeli sõjavägi teatas pühapäeva õhtul, et Liibanoni piiril puhkenud tulevahetus šiialiikumisega Hizbollah on tõenäoliselt lõppenud.

"Taktikaline sündmus Avivimi lähedal, tulevahetus, on suure tõenäosusega lõppenud," ütles Iisraeli sõjaväe pressiesindaja Jonathan Conricus ajakirjanikele.

Tema sõnul sai tulevahetuses tabamuse Iisraeli sõjaväemeedikute sõiduk, kuid ükski sõdur tulevahetuses surma ega vigastada ei saanud. 

Iisraeli sõjavägi teatas varem tankitõrjerakettide tulistamisest Liibanonist Iisraeli ja lubas "avada vastutule tuleallikate ja Lõuna-Liibanoni sihtmärkide pihta".

Liibanoni sõjaväe teatel tulistas Iisrael riigi lõunaossa 40 raketti. 

Liibanoni šiialiikumine Hezbollah väitis pühapäeval, et hävitas Iisraeli põhjaosas vastase tanki ning tappis ja vigastas selle meeskonnaliikmeid.

Hizbollah' väitel oli rünnak kättemaksuaktsioon 24. augusti Iisraeli õhurünnaku eest Süürias, kus hukkus kaks šiialiikumise liiget, ja droonirünnaku eest Liibanoni pealinnas Beirutis. 

Liibanon kutsus USA-d ja Prantsusmaad pärast vaenutegevust sekkuma

Liibanoni peaminister Saad Hariri ärgitas pühapäeval Ühendriike ja Prantsusmaad sekkuma pärast seda, kui šiialiikumise Hezbollah ja Iisraeli vahel puhkes piiriülene tulevahetus. 

Hariri võttis ühendust USA välisministri Mike Pompeo ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni diplomaatilise nõunikuga, et paluda nende riikide ja "rahvusvahelise kogukonna sekkumist seoses arengutega lõunapiiril", teatas Hariri kantselei avalduses. 

"UNIFIL uurib tulevahetust üle Sinise joone" Liibanoni ja Iisraeli vahel, lausus missiooni pressiesindaja Andrea Tenenti AFP-le. 

UNIFIL-i ülem "kindralmajor Stefano Del Col on ühenduses osapooltega, ärgitades maksimaalsele vaoshoitusele, ja palus kõik tegevused seisata", sõnas ta. 

UNIFIL-is tegutseb praegu umbes 10 500 sõdurit 41 riigist. Suurem osa üksusi on paigutatud Liibanoni Litani jõuest lõunasse ja piirile Iisraeliga.

2006. aasta suvel sai Iisraeli ja Hezbollah vahel kuu aega kestnud ja patiseisuga lõppenud lühikeses, kuid verises sõjas surma üle 1200 Liibanoni elaniku ja rohkem kui 160 iisraellast.

USA on mures kasvavate pingete pärast Iisraeli ja Liibanoni piiril

USA välisministeerium väljendas pühapäeval muret kasvavate pingete pärast Iisraeli ja Liibanoni piiril ning mõistis hukka Iraani toetatud jõudude destabiliseeriva rolli Lähis-Idas.

"Me oleme toimuvaga kursis ja väga mures kasvavate pingetega piiril," ütles välisministeeriumi esindaja.

"USA toetab täielikult Iisraeli õigust enesekaitsele. Hezbollah peaks hoiduma igasugusest vaenutegevusest, mis ohustab Liibanoni julgeolekut, stabiilsust ja iseseisvust," lisas ametnik.

Prantsusmaa üritab Iisraeli ja Liibanoni vahel pingeid leevendada

Prantsusmaa välisministeerium teatas pühapäeva õhtul, et on ühenduses "mitmete kontaktidega" ning üritab Iisraeli ja Liibanoni vahel pingeid leevendada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: