Mnuchin: USA saab karistada Hiinat leppe rikkumise eest tollidega

USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

President Donald Trump võib suurendada tollimakse Hiina toodetele, kui Peking ei täida tulevases kaubandusleppes sätestatud tingimusi, ütles kolmapäeval USA rahandusminister Steven Mnuchin.

"Presidendil on voli määrata lisatolle," ütles Mnuchin uudistekanalile CNBC, kui talt küsiti, kuidas USA lepet jõustada kavatseb. 

Esimese etapi kaubanduslepe kutsub vastumeetmete peatamisele pärast pea kaks aastat kestnud USA-Hiina kaubandustüli. Lepe peaks saama poolte allkirjad kolmapäeval. 

Ametnikud: kaubandusvaherahu Hiinaga ei sisalda tollide vähendamist

USA kaubandusvaherahu Hiinaga ehk esialgne kaubanduslepe, mis kolmapäeval allkirjastatakse, ei sisalda Hiina kaupadele kehtestatud tollide vähendamise kokkulepet, teatasid Ühendriikide ametnikud teisipäeval avalduses.

Rahandusministeerium ja USA kaubandusesindaja kantselei ütlesid ühisavalduses, et "ei ole kokkulepet tollide tulevaseks vähendamiseks. Kõik kuuldused vastupidisest on kategooriliselt valed".

Bloomberg teatas, et miljardite dollarite ulatuses Hiina kaupadele kehtestatud tollid jäävad paika kuni USA presidendivalimisteni novembris, pärast mida need võidakse tühistada.

Trumpi sõnul algavad järgmise etapi kõnelused varsti, kuid leppe allkirjastamine võib lükkuda USA presidendivalimiste järgsesse aega.

Praeguse kaubandusleppe üksikasjadest on vähe teada. Kriitikute sõnul kujutab see endast strateegilist tagasilööki Ühendriikidele, kes tühistasid osa tolle ja vähendasid teisi, vastutasuks millele lubas Hiina suurendada USA kaupade importi kahe aastaga 200 miljardi dollari võrra.

USA ametnike sõnul käsitleb lepe ka Ühendriikidele meelehärmi valmistanud Hiina kaubandustavasid valdkondades nagu intellektuaalomandi kaitse, finantsteenused, valuutaturud ja vaidluste lahendamine.

USA loobus esmaspäeval ametlikult süüdistustest, et Hiina manipuleerib oma valuutaga ebaõiglaste kaubanduseeliste saavutamiseks.

"Uues kaubandusleppes on Hiina võtnud endale kohustusi, millega nad hoiduvad ebaõiglase konkurentsieelise loomisest ega kasuta selleks valuutakurssi," ütles USA rahandusminister Mnuchin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: